Sağlık

Spor yapan erkeklerin bebekleri daha sağlıklı

Dünyaya gelmesini istediğiniz çocuğunuzun sağlıklı olması için gebelik öncesi bilmeniz gereken bilgiler...

Spor yapan erkeklerin bebekleri daha sağlıklı

Üreme Sağlığı ve İmmunolojisi Uzmanı Dr. Murat Berksoy çiftlerin bebek sahibi olmayı düşünmeye başladıkları andan itibaren en az 3 ay hazırlık yapmaları gerektiğini belirtiyor. Bu hazırlık döneminde sadece anne adaylarının değil, baba adaylarının da sperm kalitesini artırmaya yönelik tedavileri büyük önem taşıyor.

Özellikle beslenmenin önemi çok daha fazla ancak her şeyin bütün olarak ele alınmasını öneren Dr. Murat Berksoy, erkeklerde hareketliliğin ve düzenli sporun önemini vurguluyor ve "Sağlıksız olma döngüsünü kırmak bizim elimizde. Ancak bu şekilde gelecek nesilleri de doğru gen ekspresyonu, yani epigenetik ile sağlıklı olmak üzerine programlayabiliriz" diyor. 

Baba adayları da gebelik için hazırlanmalı

Son yıllarda gebelik üzerine yapılan araştırmaların sonuçlarında, baba adaylarının sadece sperm üretmesinin değil, sağlıklı sperm üretmesinin önemli olduğu belirtiliyor. Baba adayının yaşının ötesinde fit ve sağlıklı olması spermin yumurtayı dölleyebilmesi, spermde DNA hasarının en aza indirgenmesi ve elde edilecek embriyo kalitesi açısından büyük önem taşıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalarda da obezite sınırında olan baba adaylarında metabolik olarak çok ciddi sorunlar ortaya çıkıyor. Bu durum dünyaya gelecek bebeklerin ileriki yıllarında diyabet olma olasılığını tetikliyor ve ne yazık ki obeziteye eğimli olarak dünyaya gelmeleri ihtimali de artıyor.

Hem anne hem de baba adayı sağlıklı beslenmeli, spor yapmalı

Dr. Murat Berksoy, hem anne adayı hem de baba adayının sağlıklı beslenmesi, spor yapması ve gebelik öncesi hazırlık konusunda diğer tüm faktörleri eşit şekilde paylaşması gerektiğine değinen Dr. Berksoy, ancak bu şekilde sağlıklı bir embriyo için gerekli olan bir yumurta ve bir spermin hazırlanacağını açıklıyor.

Yorumlar