Sağlık

Sahte içki tadından ve kokusundan anlaşılabilir mi?

Sahte içki yapımında etil alkol yerine kullanılan metil alkol sonu ölüme verecek kadar sağlığa zararlı. Peki bu iki alkol türünü içenler ayırt edebilir mi?

Sahte içki tadından ve kokusundan anlaşılabilir mi?

İçkinin zararı bana ben içerim kime ne diyenler için kötü haber şu ki bu sorunun cevabı, hayır sahte içki kokusunave tadına bakarak gerçeğinden ayırt edilemez. 

Sahte bandrol oluşturularak ve düşük maliyet ile piyasaya sürülen bu içkilerin içenler tarafından anlaşılamadığını söyleyen Kimya Mühendisi Öznur Eyilcim, “Daha ucuz ve maliyetinin düşük olması nedeniyle tercih edilen metil alkol çeşitli zehirlenme dahil birçok hastalıklara ve hatta ölüme yol açıyor.” dedi.

Sahte içkilerin lisansı olmayan ve merdiven altı olarak tabir edilen imalathaneler tarafından piyasaya sızdırıldığını dile getiren Eyilcim, “Sağlıksız oldukları kadar yasa dışı da olan bu içkiler ülkemizde kaçak olarak satılıyor. Düşük maliyet ve düşük fiyat nedeniyle tercih sebebi olan bu sahte içkilerin bandrolleri de sahte oluyor. Sahte bandrol oluşturularak ve düşük maliyet ile piyasaya sürülen bu içkiler, tüketiciler tarafından düşük fiyatlarından dolayı tercih ediliyor.” dedi.

Koku ve tadından anlaşılmıyor!

İöenler sahte içkiyi kokusundan veya tadından anlayamadığını da ifade eden Eyilcim, “Bu konuda içenlere düşen görev ambalaj üzerinde yer alan bandrolün Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’nca onaylı olup olmadığını kontrol etmeleridir." tavsiyesinde bulundu.

“Sahte içkiler genelde kimya sanayisinde çokça kullanılan ve genellikle odun talaşının damıtılmasıyla elde edilen bir alkol türü olan metil alkolden yapılıyor. Ayrıca metil alkol tarımsal ürünler, kömür ve doğalgazın damıtılması ile de elde edilebiliyor. Renksiz ve uçucu olan metil alkol su ile de tamamen karışabilme özelliğine sahip. Düşük maliyetle elde edilmesi nedeniyle içki yapımında etil alkol yerine sıklıkla metil alkol kullanılıyor. Sahte içkilerde metil alkolün yanı sıra sağlıksız çeşitli kitler, aroma ve boyalar da kullanılıyor. Yapılan bu hile ile gerçek içkilerin tadına yakın sahte içkilerin yapımı da söz konusu. Bu içkiler düşük fiyatlarla yasa dışı olarak satılıyor ve insan sağlığını büyük ölçüde etkiliyor.”

“Etil alkol ve metil alkol ayrımı sadece uzmanlar tarafından laboratuvar koşullarında belirlenebiliyor. Etil alkol ile metil alkolün renk ve kokusunun aynı olması ayırt edilebilme zorluğunu da beraberinde getiriyor.

Daha ucuz ve maliyetinin düşük olması nedeniyle tercih edilen metil alkol çeşitli zehirlenme dahil birçok hastalıklara ve hatta ölüme yol açıyor. Sahte içkiden kaynaklanan zararların miktarına göre de değişiyor. Bu içkiler özellikle sinir sistemine zarar veriyor. Görmede bozukluk ya da tamamen görme kaybı, bilinçsiz hareketler, hareket kabiliyetinden yoksunluk, baş dönmesi, bulantı, kusma gibi etkilere sahip olduğu da biliniyor.”

Yorumlar