Sağlık

Koronavirüs şaşı bırakabilir

Farklı göz sorunlarına neden olan Koronavirüsün ayı zamanda şaşılık da yaptığı belirtildi.

Koronavirüs şaşı bırakabilir

Türk Oftalmoloji Derneği, Covid-19 (Kovid 19) kaynaklı Yeni tip koronavirüsün şaşılığa neden olabildiğine dikkat çekti.

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Hüban Atilla, hastaların koronavirüsü hafif veya ağır geçirmelerinden bağımsız olarak şaşılık ile ilgilli şikayetlerinin olabildiğine dikkat çekerek, “Hastalığı hafif geçirenlerde de şaşılığa rastlıyoruz. Bu sebeple hastalığı atlatanların göz muayenesi de yaptırmaları oldukça önemli" dedi. 

Koronavirüsün farklı göz sorunlarına da neden olabildiğine dikkati çeken Atilla, şunları kaydetti: "Pandeminin İlk dönemlerinde özellikle 'pembe göz' dediğimiz çapaklanma, kızarıklık şikayetleri ön planda iken sonraki dönemlerde koronavirüsün şaşılığa da neden olduğu tespit edildi. Servislerimize başvurularda, gözü hareket ettiren kaslarda felç nedeniyle ortaya çıkan şaşılıklar görüyoruz. Bize gelen vakalarda artış oldu. Literatürde de artan sayıda olgular bildiriliyor. Önceleri 1-2 hasta ile ilgili yayınlar bildirilirken, artık seri şeklinde bildirilmeye başlandı. Koronavirüs sadece çocuklarda değil, büyüklerde de şaşılığa neden olabiliyor. Şaşılık ortaya çıkması için Koronavirüs enfeksiyonunun ağır olması gerekmiyor, hafif geçirenlerde de rastlıyoruz."

Şaşılık genellikle 2-3 ayda düzeliyor

Koronavirüs nedeniyle yaşanan şaşılığın yapılan tedavi sonrasında iki, üç ayda düzelebildiğini vurgulayan Atilla, Kovid-19'dan dolayı şu ana kadar şaşılık ile ilgili kalıcı bir hasarla karşılaşmadıklarını ancak dikkatli olmak gerektiğini söyledi. 

 Pandemi nedeniyle evde çalışma sürelerinin uzaması ve ekran karşısında geçen sürenin artması da gözde şikayetlere neden olmakta, Atilla özellikle çocuklarda miyopik kırma kusurunun bu dönemde artış göstermesi,  yönündeki endişelerle ilgili olarak, sağlıksız beslenme, gün ışığından az yararlanma, sporun az yapılmasının da kırma kusurlarında artışa neden olabildiğini vurgulayarak, "Göz sağlığını korumak için koronavirüsten korunmanın yanı sıra sağlıklı beslenmek, en az bir saat gün ışığından yararlanmak, bilgisayarı kol mesafesinde tutmak, 20 dakikada bir mola vererek uzaklara bakmak ve gözleri kapatarak dinlendirmek gerekiyor." şeklinde konuştu.

Şaşılık oranı yüzde 2

Prof. Dr. Hüban Atilla, şaşılığın toplumda yüzde 1-3 oranında ve daha çok çocuklarda görüldüğünü, şaşılığın uzun dönemde göz tembelliğine neden olduğunu dile getirerek, "Hastalık iki gözün bir arada kullanılmasını engelliyor, göz tembelliğine neden oluyor. Erken teşhis ve tedavi ile göz tembelliğine (ambliyopi) bağlı görme kaybı engellenebilirken, geç kalındığında görme gelişim dönemi tamamlanmakta ve görme kaybı maalesef kalıcı olabilmektedir. Bu nedenle çocukluk döneminde yapılan göz ve görme sağlığı tarama programlarına büyük önem veriyoruz. Türkiye'de 5 yıldır, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Çocuk ve Ergen Sağlığı Dairesi Başkanlığı ile Türk Oftalmoloji Derneği’mizin de katkılarıyla tarama programı yürütülüyor." diye konuştu. 

Yorumlar