Sağlık

Kiloların suçlusu uyuryerlik hali de olabilir

Yediğime içtiğime dikkat ediyorum ama sürekli kilo alıyorum diyorsanız pek bilinmeyen bir sendromun kurban olabilirsiniz. Yemek yiyen uyurgezerlik hali de kilo aldırıyor

Kiloların suçlusu   uyuryerlik hali de olabilir

Rüya halinde bilinçsiz yemek yendiğini biliyor muydunuz? İşte gece uykudan uyanıp bilinçsiz yeme semptomuyla ilgili bilinmesi gerekenler.

Çoğunlukla genç kadınlarda görülen ve bir uyku bozukluğu olan "gece uyanıp bilinçsizce yemek yeme" sorunu kişiye aşırı kilo aldırabiliyor. Kilo bir yana, bu rahatsızlığa sahip olanlar, uyku sırasında farkında olmadan tehlikeli gıdalar yiyerek zehirlenme tehlikesi de atlatabiliyorlar.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, gece uykudan uyanıp bilinçsiz yeme semptomuyla ilgili önemli bilgileri paylaştı.

İnsanlar rüya halinde bilinçsiz yemek yiyebilir

Gece uyanıp bilinçsizce yemek yemek bir sorun. Bu sorunu yaşayan kişilerde beynin uyku-uyanıklık kontrolünde bir sorun var. Kişi uykusundan kalkıyor yemek aramaya başlıyor ama aslında o anda beyin halen uyuyor. Yani aslında rüya halinde bilinçsiz yemek yeme söz konusu. Hastalığın nedeni anlaşılmış değil ancak uykuda hareketsiz olarak yatmamızı sağlayan mekanizmalarda bir bozukluk olduğu söylenebilir. Ayrıca kişinin uykusunun sık bölünüp uyanıklıklar yaşanması da hastalığı tetikleyebilir. 

Bu rahatsızlığa sahip bireylerin gece uykusundan uyanıp bol miktarda yemek yiyebiliyor. Bu aşırı yemek yemelere bağlı olarak aşırı miktarda kilo artışı olur. Hastalar genelde bilinçsizce yer. Yani uykudan uyanıp yemek aradıkları ve yedikleri sırada bilinçleri yerinde değildir ve beyin halen uyku halindedir.

Psikiyatrik bir bozukluk değil uyku bozukluğu

Bu hastalığın en önemli belirtisinin gece uykudan uyanıp bilinçsizce yemek. Genelde de bu halde aşırı kalorili gıdaların yeniliyor

Bu durum psikiyatrik bir bozukluk değil, parasomni yani uyku bozukluğu hali. Hatta bazı bireyler yenilmeyen veya toksik maddeleri de yememeye çalışabilir. Kişi kendi iradesi ve bilinci açık olarak yemek yemediğinden psikoterapi ile düzelmesi de beklenmez. Bu rahatsızlık bir uyku bozukluğudur. Bazı hastalarda aşırı yemek yeme ve kilo almaya bağlı depresyon ve çaresizlik hissi görülebilir. Bu durum tedavi edilebilir olduğundan çaresizlik hissetmek yerine uyku uzmanına girmek tercih edilmelidir..

Uyku ilişkili yeme bozukluğu genç kadınlarda daha sık görülüyor

Uykuda yürüme yani uyurgezerlik hastalığıyla bu durumun benzerlik gösteriyor. Uyurgezerlik hastalığında da kişilerin bilinçli olmadan, uykudan kalkıp yürüyor. Uyku ilişkili yeme bozukluğunda da tipik olarak kişiler yemek yediklerinin farkında değillerdir. Ayrıca hastalarda huzursuz bacak sendromu, uykuda periyodik hareket bozukluğu ve uyur gezerlik de sıklıkla bulunabilir.  Bu hastalığa sahip bireyler genelde genç yaştaki kadınlardır. Uykudan kalkıp bilinçsizce buzdolabına gidip yemek yerler. Yedikleri şeyler sıklıkla çok garip besinler olabilir. Buzluktan donmuş gıdaları yiyen, gıdaların ambalajlarını yiyen hastalarım bile oldu. Hastalar yemek yediklerini genelde hatırlamaz, ayrıca kendilerini kontrol edemediği için buzdolabına kilit takan hastam dahi oldu.

 Uyku ilişkili yeme bozukluğunun tedavisi mümkün

Bu hastalık tedavi edilebilir. Bu durumu kontrol altına alınmasını sağlayan ilaçlar var. Uyku ile ilişkili yemek yeme bozukluğu olan hastalar tedavi olmazsa aşırı şişmanlayabilir. Ayrıca tehlikeli gıdalar yiyeterek zehirlenebilirler. Bu nedenle rahatsızlığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bunun yanında eşlik eden başka uyku bozukluğu var mı diye araştırmak gerekli. Eğer uyku bütünlüğünü bozan uyku apnesi gibi bir bozukluk varsa mutlaka tedavi edilmelidir

Yorumlar