Mutfak

Rezene çayı nasıl hazırlanmalı?

Rezene çayı bebeklerde neye iyi gelir? Rezene çayı nasıl hazırlanır? Rezene çayı bebeklere ne zaman verilmeli? Rezenenin besin değeri nedir?

Rezene çayı nasıl hazırlanmalı?

Maydanozgiller ailesinden, hoş kokulu bir bitki olan rezenenin anavatanı Akdeniz ve Yakın Doğu olarak biliniyor. 

Tohumları protein bakımından zengin bir dokuya sahip olan bu bitki daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişiyor. Taze halinin dışında sıklıkla baharat olarak bilinen rezene, balık ve tavuk yemekleri ile salatalarda sıkça kullanılıyor.

REZENENİN YARARLARI
Çay olarak demlendiğinde anne sütünü artırıcı olarak kullanılan bu bitki ayrıca gaz sorunlarını gidermeye de yardımcı oluyor. Bebeklerde iştah açıcı olarak tercih edilen rezene, sindirim problemlerini gidermek ve sinirleri yatıştırmak için de kullanılıyor.

REZENE ÇAYI NASIL HAZIRLANIR? 
1 poşet rezene çayı bir kupaya konur, üzerine tam kaynamamış (80º C) su ilâve edilir, 5  dakika kadar beklenir, poşet çıkarılır, çayın oda ısısına gelmesi beklenir. Bebeğe bir defada en çok 6-7 çay kaşığı dikkatle içirilir. Günde 3-4 defa verilebilir.Her gün taze hazırlanmalıdır.

NOT: Bebek için hazırlarken suyu önce kaynatıp, daha sonra biraz ılıması yaklaşık 80 derece ye düşmesi beklenmelidir.

BEBEKLERE REZENE ÇAYI NE ZAMAN VERİLMELİ? *

Alman Bitki Komisyonu ve İngiliz Bitki Kompendiyumu rezenenin günde şu miktarlarda kullanılmasını tavsiye ediyor: 0–1 yaş arasında 1-2 gram, 1–4 yaş 1.5–3 gram, 4–10 yaş 3-5 gram, 10–16 yaş ve üzeri 5–7 gram. Kullanmadan önce meyvelerin ezilmesi gerekiyor. Bu sayede taşıdığı uçucu yağ ve diğer maddeler suda çözünebiliyor ve istenen etki meydana geliyor. Parçalanmamışsa etkili maddelerin suya geçmesi zorlaşıyor.

formsante.com

Yorumlar