Mutfak

Peynir ağız ve diş sağlığına yararlı

Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları vücutta kalp-damar rahatsızlıklarından kemik erimesine kadar pek çok hastalık riskini artırıyor. Peynir bu riski azaltıyor.

Peynir ağız ve diş sağlığına yararlı

Özellikle kalsiyum, fosfor ve protein bakımından zengin peynir, ağız ve diş sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Peynirin aynı zamanda dişleri asit erozyonuna karşı da koruyor.

Son yıllarda ağız ve diş sağlığı ile besinler ve beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelendiği pek çok bilimsel çalışma yapıldığını aktaran Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, “İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların sonucunda, ağız ve diş sağlığı açısından peynirin tüm besinler arasında en çok koruyucu olduğu bildirilmiştir” dedi.

Peynir yıpranan diş minesinin tamirine yardım ediyor

Prof. Dr. Garipağaoğlu şöyle devam etti: “Karbonhidratların unlu, özellikle de şekerli besinlerin yenilmesiyle birlikte, bakteriler dişler / diş plakları üzerine yerleşir, tükürük amilazı ile parçalanan karbonhidrat artıkları asit bir ortama neden olur. Asit ortam dişlerin mineral dokusunu çözerek, diş minesinin bozulmasına ve diş çürüğünün başlamasına yol açar. Tükürük eksikliği ya da ağız kuruluğu da diş çürümelerine neden olmaktadır. Peynir ise, tükürük akışını uyarır ve ağız içi asit ortam oluşmasını engeller. Unlu özellikle de şekerli besinler yenilip içildikten sonra, peynir yenilmesi durumunda, ağız içindeki asit ortam hızla geriye döner, nötralize olur ve diş çürümesini önler. Araştırmalara göre; peynirin sadece asidin zararlı etkisini azaltmakla kalmadığı, aynı zamanda yemekler sırasında yıpranabilen diş minesinin tamirine de yardımcı olduğu bildirilmektedir”.

Peynirin doğal koruyucu etkisi var

Peynirin doğal koruyucu etkisini vurgulayan Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu; “Peynir süt proteininin rennin enzimi ile çökeltilmesi sonucu oluşan bir besindir. Çökelti protein (kazein) ve kalsiyumdan zengindir. Karbonhidrat içermez. Peynir ayrıca diş yapımında önemli rolü olan fosfor bakımından da zengindir. İşte tüm bu içeriği ile peynir, ağız ve dişler için tükürükten sonra gelen doğal bir koruyucudur. Günde en az 2, tercihen 3 kez dişlerin fırçalanması, şekerli ve tatlı türünden besinlerden uzak durulması, bu mümkün değilse şekerli ve tatlı türünden besinler yenildikten sonra dişlerin fırçalanması ve yemeklerin sonunda mutlaka peynir yenilmesi diş çürüklerine karşı koruyucu etki yaratır” dedi.

Yorumlar