Mutfak

Meyve sirkesi tarifi

Üzüm sirkesi nasıl yapılır? Elma sirkesi nasıl yapılır? İşte sirkenin malzemeleri ve tarifi:

Meyve sirkesi tarifi

Meyve sirkesi için gereken malzemeler

  • 1 çay bardağı nohut
  • 1 kilogram sirke yapmayı planladığınız meyve (örneğin; üzüm ya da elma)
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 litre içme suyu
  • 1 yemek kaşığı kaya tuzu

Meyve sirkesinin hazırlanışı

Meyveleri güzelce yıkayıp sularının süzülmesi için bir kenara alın. Sirkeyi yapacağınız cam kavanozu iyice yıkayıp kurutun. Önce suyu, ardından da meyveleri kavanoza koyun. Ardından nohut ve 1 yemek kaşığı balı da ilave edip tahta ya da silikon bir kaşıkla karıştırın. Üzerini tülbentle kapatıp paket lastiği yardımıyla tülbendi sabitleyin. Kavanozu karanlık bir ortama yerleştirin ve iki günde bir tahta ya da silikon kaşıkla karıştırın.

Sirke anasına dikkat

Bu işlemi tüm meyveler dibe çökene kadar (yaklaşık 20 gün) sürdürün. Ardından sirkenizi 20 gün de aynı yerde karıştırmadan bekletin ve mayalanmasını sağlayın. Bu esnada üzerinde sirke anası adı verilen tabaka oluşacaktır. Sirke anasını bir kenara alın. Meyveleri süzüp alın. Sirkeyi yeniden kavanoza alıp içine 1 tatlı kaşığı bal ve kaya tuzu ekleyin. Tülbentle yeniden kapattığınız kavanozu 20 gün daha bekletin. Sonra sirkeniz kullanıma hazırdır.

Afiyet olsun.

Yoğurt, kefir, sirke, şalgam, boza ve tarhana probiyotik kaynağı Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gizem Köse, sindirim sisteminin düzenlenmesinde büyük faydası olan probiyotiklerin pek çok besinde bulunduğunu söyledi.

 

Yorumlar