Mutfak

Baklava alırken nelere dikkat etmeli?

Lezzetli ve sağlıklı baklava yiyebilmek için alırken yağına, şerbetine, fıstığına ve cevizine dikkat etmek gerekiyor.

Baklava alırken nelere dikkat etmeli?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle üretimin düşmesi, malzeme fiyatlarının artmasına neden oluren, baklava fiyatları da arttı. Bu durum  ucuz baklavalara yönelimi artırdı. Ancak ucuz baklava alırken sağlıksız ve glikozlu tatlı yememek de gerekiyor. İyi bir baklavanın olmazsa olmazları var. K

Küşleme Kebaphan’ın Sahibi Onur İbili, baklava alırken yağına, şerbetine, fıstığına ve cevizine dikkat etmek gerektiğini belirtiyor.

Ucuz olması için ürünlerde pek çok hile yapılabildiğini vurgulayan İbili, “Örneğin şeker yerine sağlıksız olan mısır şurubu kullanılıyor. Tereyağı yerine margarin, fıstık yerine öğütülmüş bezelye gibi ürünlerle vatandaşlar kandırılıyor” diyor.

Onur İbili, bu noktada tatalıseverlerin doğru seçim yapması için şu önerilerde bulunuyor:

“Eğer bir baklava soğuduğunda şerbeti sünüyorsa, o baklavada glikoz kullanılmış olabilir. Baklavanın şekerlenmesi sadece glikoz kullanılmasından kaynaklanmayabilir. Havanın nem oranından dolayı da baklava şekerlenebilir. Fıstık çok pahalı olduğu için bazı baklavalarda bezelyenin yanı sıra fıstığın konulmayacak kısımları da kullanılabiliyor. Baklavanın içini açıp fıstığın iri kısımlarının yanı sıra toz şeklinde bulunan malzemenin ne olduğunu iyi incelemek gerekiyor. Ayrıca baklavanın hamuru sertse elle açılmamış, makinada üretilmiş demektir.”

Baklava alırken tüm bu detaylara bakmanın zor. O nedenle insanlar bildiği, güvendiği markalardan sipariş vermeli"

Yorumlar