Kültür Sanat

Oğuz Tansel Şiir Ödülü 2022 Katılım Koşulları Açıklandı

2022 Oğuz Tansel Şiir Ödülü katılım koşulları ve Bilkent Üniversitesi, Oğuz Tansel Türk Edebiyatı Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni açılış tarihi açıklandı.

Oğuz Tansel Şiir Ödülü 2022 Katılım Koşulları Açıklandı

Ödüle aday yapıtın 01.01.2021-31.12.2021 tarihleri arasında yayımlanmış kitap; yayımlanmamışsa, kitap oylumunda dosya olması gerekmektedir. Yayımlanmış yapıtlardan oluşan toplu şiirler dosyası / kitabı ile ödüle başvuru kabul edilmemektedir. Ödüle son başvuru tarihi 31.05.2022’dir. (Postadaki olası gecikmeden düzenleme kurulu sorumlu değildir.) Ödül, düzenleme kurulu ve seçici kurul üyeleri ve bunların birinci derece yakınları dışında tüm katılımcılara açıktır. Ödül tek yapıta verilecektir. Yapıt kitap bütünlüğünde yayımlanmış ise 7 adet gönderilmelidir. Daha önce yayımlanmamış yapıtlar, A4 boyutunda kağıda, 12 punto ve 1,5 satır aralığıyla bilgisayarda yazılmış 7 ayrı dosya biçiminde düzenlenmiş olarak kargo ile gönderilecektir. Yayımlanmamış yapıtlar PDF formatında e-posta ile de gönderilebilir. Katılımcı, kısa özgeçmiş, iletişim bilgileri ve bir adet fotoğrafının bulunduğu ayrı bir zarfı yapıtıyla birlikte ulaştıracaktır. Bunlar da e-posta ile gönderilebilir. Ödül tutarı 3,000 TL olarak belirlenmiştir.

Ödüle birden fazla yapıtla başvurulabilir. Ancak ödül, tek bir yapıta verilir. Ödüle katılmak için gönderilen eserler iade edilmeyecektir. Ödül töreni daha sonra bildirilecek bir tarihte yapılacaktır.

Seçici kurul, Mehmet Kalpaklı, Birhan Keskin, Orhan Tekelioğlu, Levent Yılmaz ve Alphan Akgül'den oluşmaktadır.

Başvuru için e-posta adresi:  ottem@bilkent.edu.tr e-posta adresine veya şu posta adresine yapılacaktır:

Başvuru için posta adresi:  OĞUZ TANSEL TÜRK EDEBİYATI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ, BİLKENT ÜNİVERSİTESİ, FA BİNASI, BİLKENT 06800 ÇANKAYA, ANKARA.

Bilkent Üniversitesi, Oğuz Tansel Türk Edebiyatı Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni törenle açıyor.

Bilkent Üniversitesi, Oğuz Tansel Türk Edebiyatı Araştırma ve Uygulama Merkezi 1 Aralık Çarşamba günü 16:00 - 17:30'de Oğuz Tansel Araştırma Kütüphanesi'nde yapılacak bir törenle açılıyor. Tören geniş çaplı katılım için Üniversite'nin Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacaktır (https://www.youtube.com/user/ bilkentuniversitesi/live).

"Üç Kanatlı Masal Kuşu" Oğuz Tansel, eğitmen, araştırmacı ve şair kimliğiyle tanınmıştır. Öz Türkçe’ye tutku düzeyindeki sevgisiyle görkemli bir şiir dili yaratmış olan 40 kuşağının lirik ve özgün sesi, Salâh Birsel’in tanımıyla: “Doğa vurgunu, dağlarda duman duman ormanlardan, karlı uçurumlarda mavi sabahlardan geçip giden” Oğuz Tansel’in anısına Bilkent Üniversitesi'nde kurulan Oğuz Tansel Türk Edebiyatı Araştırma ve Uygulama Merkezi, dijital beşeri bilimlerden, karşılaştırmalı edebiyata, kültürel çalışmalardan çağdaş edebiyat eleştirisine kadar Türk edebiyatıyla ilgili her alanda projeler, araştırma ve uygulamalar gerçekleştirecektir.

Merkezin açılış töreninde, Oğuz Tansel adına verilen 2021 Halk Bilim Ödülü ve Bilkent Üniversitesi, Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından her yıl verilecek olan Kalbiye Tansel ve Çiğdem Barçan Tansel Tez Ödülleri takdim edilecektir .

2021 Oğuz Tansel Halk Bilim Ödülünü "Türk Kültüründe Alkışlar ve Kargışlar (Dualar ve Beddualar)" adlı kitabıyla Ahmet Keskin kazanmıştır.

Kalbiye Tansel ve Çiğdem Barçan Tansel Tez Ödülleri, geçtiğimiz yıllarda yazdıkları Yüksek Lisans ve Doktora tezleriyle Süleyman Serdengeçti, Barış Alpertan, Joseph Aversano ve Kaan Kurt'a takdim edilecektir.

2021 Oğuz Tansel Halk Bilim Ödülü seçici kurulu: Mehmet Kalpaklı, Işıl Altun, İlhan Gülek, Cenk Güray, Metin Karadağ ve Metin Turan'dan oluşmuştur.

Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Kalbiye Tansel ve Çiğdem Barçan Tansel Tez Ödülleri seçici kurulu: Yasemin Afacan, Ülkü Gürler, Ece Göztepe ve Mehmet Kalpaklı'dan oluşmuştur.

Yorumlar