Kültür Sanat

Katolik ve Ortodoks kiliseleri jestleşti, tarihi eserler iade edildi

Vatikan lideri Papa Francesco geçen Aralık ayında bu eserlerin Yunanistan’a iade edilmesine karar vermişti. İadede, Katolik ve Ortodoks kiliseleri arasında yakınlaşma arzusunun etkili olduğu belirtiliyor.

Katolik ve Ortodoks kiliseleri jestleşti,  tarihi eserler iade edildi

Vatikan’ın haber sitesi Vatican News tarih  eserlerin Atina’ya ulaştığını yazdı. Dün Atina’da Yunanistan ve Vatikan’dan yetkililerin katıldığı törende de iki kilise arasındaki diyaloğa vurgu yapıldı ve iade kararı ‘’Yunan halkıyla dini bir dayanışma ve dostluk jesti’’ olarak tanımlandı.

EPA'nın haberine göre Parthenon kalıntılarını iade etme kararı, Papa Francesco’nun Aralık 2021’de yaptığı Yunanistan gezisinde olgunlaştı.

Dünkü törende Yunan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Ieronymos, ‘’sevgili kardeşimiz’’ dediği Papa Francesco’nun bu adımının "Hıristiyanlar arasındaki kardeşçe ilişkilerin ürettiği meyvelerin somut bir kanıtı’’ olduğunu söyledi. Başpiskopos, bu gibi jestlerle ‘’geçmişe ait yaralar ve travmaların onarıldığını’’ belirtti ve Vatikan’ın eserleri iade kararının başkaları tarafından da tekrarlanmasını diledi.
Yunanistan, Parthenon kalıntılarını diğer ülkelerden geri alabilmek için çaba sarf ediyor. Bu ülkelerden biri olan İtalya geçen yıl bir Parthenon heykeli parçasını Yunanistan’a iade etmişti.

Yunanistan ile İngiltere arasında da halen British Museum’da sergilenen Elgin Mermerleri’nin de iadesi konusundaki ihtilaf sürüyor.

İngiliz diplomat Lord Elgin tarafından 1800’lerde İngiltere’ye kaçırılan onlarca Parthenon kalıntısı İngiltere hükümeti tarafından satın alınmış ve Londra’daki British Museum’da sergilenmeye başlamıştı.

Yunanistan’da yayımlanan Ta Nea gazetesi geçen Aralık’ta, British Museum Müdürü George Osborne’un Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile iade konusunda gizli görüşmeler yaptığını ve anlaşma için ‘’yol kat edildiğini” bildirmişti.

Ancak geçen Ocak’ta, İngiltere’nin o dönemki Kültür Bakanı Michele Donelan, Parthenon heykellerinin iade edilmemesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar