Yurt

Zamlar, alışveriş yaparken öncelikli kriterleri değiştirdi

İğneden ipliğe zamlarla gelen ürün fiyat artışları, müşterilerin alışveriş alışkanlıklarını değiştirdi.

Zamlar, alışveriş yaparken öncelikli kriterleri değiştirdi

Alışveriş sitesi Avantajix.com düzenlediği ankette, üyelerinden rastgele seçtiği 2 binine, “Alışveriş yaparken öncelikli kriteriniz nedir?” diye soruldu. Ankete katılanların bu soruya verdiği en popüler cevap yüzde 45 ile fiyat/performans açısından “Uygun Fiyat” olırken,  tek kriteri “En Ucuz” olanların oranı yüzde 35 oldu.

En pahalı ürün en kaliteli üründür diyenler yüzde 5'e düştü

“En ucuzu da almam, en pahalıyı da ortasını tercih ederim” diyenlerin oranı yüzde 15 olurken, “En pahalı ürün en kaliteli üründür” anlayışına sahip olup, alışveriş yaparken tercihini hep en pahalıdan yana kullananların oranı ise yüzde 5’te kaldı.

En ucuz ya da uygun fiyatlı ürün arayışındakilerin alışverişte online platformları tercih ediyor.  Dijital alışverişte, karşılaştırma sitelerini kullanarak her ürünün en ucuzuna, en uygun fiyatlısına birkaç saniyede ulaşabilme kolaylığı  da bu artışta rol oynuyor.

Avantajix ortaklarından Güçlü Kayral, müşterilerin  “2018 yılında da aynı anketi yapmıştık. Son 4 yıldaki en büyük değişim tek kriteri en ucuz ürün olanlarda. Bu kişiler üründe kaliteyi önemsemezler, ihtiyaçlarını karşılamak yeter onlar için. Kırık yumurta, kırık pirinç, çakma ürün, defolu giyecek almaktan çekinmezler. Önceki ankette bu kişilerin oranı sadece yüzde 10’du, bugün bu oran yüzde 35’e kadar yükselmiş durumda. Alışverişlerinde fiyat/performans açısından en uygun fiyatlı ürün tercih edenlerin oranı geçmişte yüzde 65’ler civarındaydı. Bu kesimin üçte birinin tercihinin artık ‘En Ucuz’a kaydığını gözlemliyoruz. Ortalama fiyat tercih edenlerin oranı değişmezken, sürekli en pahalı ürün tercih edenlerin oranı yüzde 10’dan yüzde 5’e geriledi.” dedi. 

 

Yorumlar