Yurt

Baharın habercisi leylekler erken geldi

Kış mevsiminin ortasında Kars ve Ardahan'a gelen leylekler şaşkınlıkla karşılandı.

Baharın habercisi leylekler erken geldi

"Baharın habercisi" olarak nitelendirilen leylek, bu yıl Kars'a erken geldi.

Kentin Selim ilçesinde yer alan tarlalar arasındaki su birikintisinde yiyecek arayan bir leylek, vatandaşların ilgisini çekti. Leylek daha sonra uçarak gözden kayboldu.

Genelikle mart ayında gelmesi nedeniyle "baharın habercisi" olarak nitelendirilen leyleğin şubat ayında bölgede görülmesi dikkati çekti.

İlçe sakinlerinden Açelya Demirci, bu yıl kış mevsiminin önceki yıllara göre çok sıcak geçtiğini belirterek, "Leylekler bu bölgede genellikle mart ayında görülürdü. Şubat ayında karlı zeminde leylek görmek hem şaşırttı hem heyecanlandırdı." dedi.

Yörede hava sıcaklığını fırsat bilen kargaların suda yıkanması da ilginç görüntüler oluşturdu.

 Ardahan'da, "baharın habercisi" olarak nitelendirilen bir leyleğin kente gelmesi vatandaşların ilgisini çekti.

Önceki yılların aksine bu kış mevsiminde hava sıcaklıklarının genel olarak mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği kentte, bir leylek Merkez 1. No'lu Sağlık Ocağı üzerindeki yuvaya geldi.

"Baharın habercisi" olarak nitelendirilen leyleğin, mart ayında gelmesi beklenirken, şubatta şehre gelmesi vatandaşların ilgisiyle karşılaştı.

Sağlık ocağı yakınındaki bir evde kalan esnaf Akın Kılıç, leyleğin yuvasına en yakın olan esnafın kendisi olduğunu söyledi.

Söz konusu yuvadaki leyleklerin kente geliş ve gidiş vakitlerinden ortalama olarak haberinin olduğunu belirten Kılıç, "Bu leylek bu yıl bizi şaşırttı çünkü çok erken geldi. Daha önce de erken gelen leylekler oluyordu. Örneğin şubat ayının sonunda gelenler vardı, fakat bu leyleğin Şubat'ın 12'sinde gelmesi bizi hakikaten şaşırttı." dedi.

Hava sıcaklıkların bir süredir mevsim normalleri üzerinde seyrettiği ilde bugün hava sıcaklığı 4 derece olacak.

Yorumlar