kars

Turizm

Kars'ın tadına doyulmaz müzesi ziyaretçi akınına uğruyor

Gravyer, çeçil ve kaşar başta olmak üzere peynir üretimiyle ünlü Kars'ta, tarihi Süvari Tabyası'nda kurulan peynir müzesi, iki yılda 125 bin ziyaretçi ağırladı.

Yurt

Kaş ve kirpik donduran yurdum soğukları!

Hava sıcaklığının sıfırın altında 31 dereceyle kadar düştüğü Ardahan'da sabah iş yerlerine yürüyerek gidenlerin kaş ve kirpikleri dondu.

Yaşam

Annesiz kalan köpek yavrularını emziren eşek

Anneleri ölen köpek yavrularını eşek emziriyor

Yurt

Kars'ta trafik kazası: En az 7 ölü ve 20'den fazla yaralı var

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yolcu otobüsü şarampole devrildi, ilk belirlemelere göre kazada 7 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

Yurt

Kars'ta ağaçları kökünden söken hortum büyük korku yaşattı

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde ağaçları kökünden söken ve parktaki kamelyaları yıkan hortum dehşeti yaianırken, bazı mahallelerde de dolu etkili oldu.

Yurt

Türkiye'de şap hastalığı salgını Bakanlığı alarma geçirdi

Türkiye’nin farklı illerinde yaklaşık 2 aydır SAT-2 tipi şap virüsü gürüldüğü için harekete Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti.

Moda

Altın vaşak küpelerin her biri 22 gram ve bin yıllık

Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nin 2023 yılından vaşak şekilli altın küpeleri sergilemeye hazırlanıyor.

bilimsel

Dünyanın en eski suda doğumunun yapıldığı küvet bulundu

Dünyanın bilinen en eski suda doğumunun yapıldığı küvet Kars'ta bulundu. Tarihi kayıtlara göre Enîsü’l-ḳulûb adlı eseriyle tanınan ünlü âlim ve şair Kadı Burhâneddîn-i Ânevî doktor tavsiyesi ile su dolu bir küvette...

Yaşam

Kafkas Vaşağı Dorlion, 11 ayda 1400 kilometre yol katetti

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki sarıçam ormanlarında yaşayan nesli tükenme tehlikesi altındaki vaşak, gece avlanıp gündüz dinlenerek 11 ayda 1400 kilometre yürüdü.

Yaşam

Anaları ile buluşan kuzular görenleri mest etti

Anadolu kuzularla şenlendi. Kars'ta köylüler yeni dünyaya gelen oğlak ve kuzularla mutluluk yaşarken, Sivas'ta ve Amasya'da ilkbahar mevsiminin müjdecisi olarak görülen kuzular anneleriyle bir araya geldi.

Yaşam

Sarıkamış'ta çöplükten beslenen bozayılar

Göç eden bozayıların yaşadığı Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, beslenmek için çöplüğe giden bozayı ailesi görüntülere yansıdı. Akşam saatlerinde TOKİ konutları bölgesine inen boz ayılar vatandaşların ilgi odağı...

Yaşam

Dağ başında ayağı kırılan Alaca kız 4 günde kurtarılabildi

Kars'ta yolu olmayan arazide ayağı kırılan Alaca adlı gebe inek, ekiplerin 4 günlük yoğun çalışması ile 3 kilometrelik yol açılarak kurtarıldı.