Güncel

İstanbul'da oynanacak Şampiyonlar Ligi Final Maçının topu tanıtıldı

10 Temmuz'da İstanbul'da oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'nde kullanılacak top resmi olarak tanıtıldı. Adidas’ın ürettiği topun üzerinde Türkiye'ye ait motifler dikkat çekiyor.

İstanbulda oynanacak Şampiyonlar Ligi Final Maçının topu tanıtıldı

2022 Dünya Kupasının ardından tüm futbolseverlerin gözü bu yıl oynanacak Şampiyonlar Ligine çevrilmişti. Özellikle bu yılki Şampiyonlar Ligi Finali’nin ülkemizde oynanacak olması da ayrı bir heyecan yaratmıştı. Final maçında kullanılacak Top resmi olarak tanıtıldı.

İstanbul'a ait motifler barındırıyor

Adidas tarafından İstanbul’da oynanacak Şampiyonlar Ligi Finali için özel olarak tasarlanan topun üzerinde ülkemize ait pek çok motif bulunuyor. Topun üzerinde 3 farklı desene sahip yıldız bulunuyor ve bu yıldızlar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsünü temsil ediyor. Ayrıca yıldızların dışında kalan kısımların ülkemize has çini motifleriyle doldurulduğunu görebiliyoruz.

Çini motiflerindeki altın renkler İstanbul’un zengin tarihini temsil ederken gümüş renklerse Şampiyonlar Ligi’nin kupasını temsil ediyor. Ayrıca çini motiflerinin içinde Şampiyonlar Ligi’nin logosunu da görebiliyoruz.

Tüm bunlara ek olarak topun üzerinde çini motiflerinin bulunduğu tüm alanların yıldız şeklinde kabartmalarla var.

UEFA Şampiyonlar Ligi Finali topu Adidas’ın yeni performans logosunu kullanan ilk futbol topu olma özelliğini de taşıyor.

Topta yer alacak teknolojiler hakkında henüz bir açıklama yapılmazken 2022 Dünya Kupasında gördüğümüz “akıllı toptaki” pek çok özelliğin bu topta da bulunacağı tahmin ediliyor.

10 Temmuz’da İstanbul’da gerçekleşecek olan UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nde kullanılacak olan top, şimdiden dünyanın pek çok yerindeki futbol severlerin beğenisini topladı.

İşte Adidas'ın 2023 Şampiyonlar Ligi Finali topu:


Top üzerinde bulunan desenler neleri temsil ediyor?

Sızdırılan görselde yer alan bilgilere göre yıldızlar arasındaki boşluklar, çini benzeri desene yer veriyor. Bu desendeki altın renk İstanbul’un zengin tarihini, gümüş renk ise UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası’nı temsil ediyor.

Yıldızlar, İstanbul'un köprülerini temsil ediyor:

Top üzerinde bulunan yıldızlar ise içinde üç farklı desene ev sahipliği yapacak. Bu desenlerden biri Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü, biri 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü ve diğeri de Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü temsil edecek.

Oktay Refik Yıldırım - webtekno.com

Yorumlar