Dünya

Kanada'da bir toplu çocuk mezarı daha bulundu

Kanada’da bir kilise okulunun yakınında daha 182 kayıt dışı çocuk mezarı bulundu

Kanadada bir toplu çocuk mezarı daha bulundu

Ülkedeki en önemli yerli halk topluluğu olan First Nation tarafından yapılan açıklamada, British Columbia (B.C.) eyaletinin güneyindeki Cranbrook şehrine yakın bir alanda 182 kayıt dışı mezar tespit edildiği belirtildi.

Eski bir yatılı okul olan St. Eugene Misyon Okuluna yakın alanda radarlarla keşfedilen mezarların yaklaşık 1 metre derinliğinde olduğu bilgisi paylaşıldı.

Kanada’da yüzlerce ceset kalıntısının olduğu yeni çocuk mezarları bulundu
Kanada'da Yatılı Kilise Okulu'nun bahçesinde 751 çocuğa ait ceset kalıntıları tespit edildi
Kanada'da yatılı kilise okulu bahçelerinde bulunan kayıt dışı çocuk mezarları gündemdeki yerini koruyor

Kanada'da 11 yıl yatılı kilise okulunda kalan Geronimo Henry, yaşananları 'soykırım' olarak nitelendirdi

Ktunaxa Milleti şeflerinden Jason Louie, söz konusu okulun, bölgede 1912-1970 döneminde faaliyet gösterdiğini ve daha sonra golf sahası kenarındaki okul binasının dinlenme yeri ve kumarhaneye dönüştürüldüğünü ifade etti.

Louie, yüzlerce yerli çocuğa burada zorla eğitim verildiğini kaydederek, "Bu tür bir olaya asla tam olarak kendini hazırlayamazsın. Kamploops’taki 215 mezardan sonra şimdi bir de bu, gerçekten çok zor." açıklamasında bulundu.

Kanada'da kilise okulu bahçesindeki kayıt dışı çocuk mezarları ilk defa, 29 Mayıs’ta British Columbia eyaletinin Kamloops kentindeki yatılı kilise okulunun bahçesinde bulunan 215 çocuğa ait ceset kalıntılarıyla gündeme gelmişti.​​​​​​​

24 Haziran’da da Sakatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Okulunun bahçesinde resmi kayıtlarda olmayan 751 çocuk cesedi kalıntısının bulunduğu mezarlar bulunmuştu.

Yorumlar