Dünya

Hollanda’da sperm bankasından doğan ilginç akrabalık ağı

Hollandalı yargıçlar, sperm bağışı yoluyla 550'den fazla çocuğun babası olduğu tahmin edilen adama bağış yapmama cezası verdi

Hollanda’da  sperm bankasından doğan ilginç akrabalık ağı

Hollanda medyasında adı geçen 41 yaşındaki Jonathan M., donör çocukların haklarını koruyan bir vakıf ve çocuklardan birinin annesi tarafından dava edildi. Davanın görülmesinin ardından mahkeme, 550 çocuğun donörü olan Jonathan M.'ye bağış yasağı koydu.

Hollanda’da klinik yönergeleri, bir bağışçının 12 ailede 25'ten fazla çocuk sahibi olmaması gerektiğini söylüyor, ancak yargıçlar, adamın 2007'de sperm bağışlamaya başladığından beri 550 ila 600 çocuğun donörü olduğunu söyledi.

Davaya bakan Yargıç Thera Hesselink, mahkemenin "bu kararın verilmesinden sonra davalının sperminin yeni ebeveyn adaylarına bağışlamasını yasakladığını" belirtti.

Hesselink, yazılı bir kararda, Jonathan M'nin ayrıca "sperm bağışlamak, bağışını müstakbel ebeveynlere reklamını yapmak veya müstakbel ebeveynler arasında iletişim kuran herhangi bir kuruluşa katılmak" için herhangi bir ebeveynle iletişime geçemeyeceğini bildirdi.

Yargıç, bağışlarına devam etmesi halinde, her ihlal için 100 bin euro para cezası ve ayrıca ek para cezalarıyla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Davadaki çocuklardan birinin annesi, mahkemenin adamın "diğer ülkelere orman yangını gibi yayılan toplu bağışları" durdurmasına minnettar olduğunu söyleyerek “Bağışçıdan çıkarlarımıza saygı duymasını ve kararı kabul etmesini istiyorum çünkü çocuklarımız yalnız kalmayı hak ediyor” ifadelerini kullandı.

Jonathan M.'nin yüzden fazla çocuğu Hollanda kliniklerinde ve diğerleri özel olarak doğdu, ancak aynı zamanda, daha sonra spermini çeşitli ülkelerdeki özel adreslere gönderen bir Danimarka kliniğine bağışta bulundu.

Lahey'deki bölge mahkemesi, "Bağışçı, geçmişte sahip olduğu çocuk sayısı hakkında müstakbel ebeveynleri kasıtlı olarak yanlış bilgilendirdi. Bütün bu ebeveynler, ailelerindeki çocukların, kendilerinin seçmediği yüzlerce üvey kardeşten oluşan devasa bir akrabalık ağının parçası olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kaldı" denildi.

AFP'ye konuşan Mahkeme Sözcüsü Gert-Mark Smelt, "Mesele şu ki, yüzlerce üvey erkek ve üvey kız kardeşten oluşan bu akrabalık ağı çok büyük. Çocukların çıkarları çok ağır basıyor ve bu nedenle beyefendinin daha fazla sperm vermesi yasaklandı" dedi.

Yorumlar