Dünya

Dünya Altın Konseyi Altın Talep Eğilimleri 2023 raporunu açıkladı

Altın takı ve yatırım aracı olarak hâlâ en gözde maden ama altına yönelik talep artmayı sürdürürken, tezgah üstü satışın yerini bankalar üzerinden satış alıyor... İşte 2023 yılı altın raporunun öne çıkan noktaları:

Dünya Altın Konseyi Altın Talep Eğilimleri 2023 raporunu açıkladı

Dünya Altın Konseyi (WGC),  “Altın Talep Eğilimleri 2023” raporu yayımlandı.

WGC'nin altın raporunda, tüm segmentler eklendiğinde geçen yıl toplam altın talebinin 2022 yılına kıyasla yüzde 3 artarak 4 bin 898,8 ton ile rekor seviyeye ulaştığı dikkat çekiyor.

TEZGAH ÜSTÜ ALTIN TİCARETİ DÜŞÜŞTE

Tezgah üstü ticaret hariç küresel altın talebinin 2023'te bir önceki yıla kıyasla yüzde 5 düşüşle 4 bin 448,4 ton olduğuna dikkat çekilen raporda, merkez bankaları ve diğer kurumlardan gelen altın talebinin ise yüzde 4 azalarak 1037,4 ton seviyesinde gerçekleştiği aktarıldı.

ALTIN TAKIYA RAĞBETTE DÜŞÜŞ YOK

Rapora göre; küresel yıllık altın takı talebi geçen yıl bir önceki yıla göre belirgin bir değişiklik göstermeyerek 2 bin 93 ton ile güçlü seyretmeye devam etti.

Geçen yılın son çeyreğinde yaşanan toparlanmaya rağmen teknolojik ve elektronik ürünlerde kullanılan altın miktarının yüzde 4 azalarak ilk kez yıllık 300 tonun altına düştüğü (297,9 ton) bilgisine yer verilen raporda, dünyada devam eden çatışmalar ve ticari gerilimlere ek olarak bu yıl 60’ın üzerinde ülkede genel seçimlerin yapılacak olmasının altın talebini ve fiyatları desteklemesinin beklendiği belirtildi

Yorumlar