Dünya

Antarktika'daki çatlak bir gölü yuttu

Antarktika kıtasındaki büyük bir göl yok oldu.

Antarktikadaki çatlak bir gölü yuttu

Küresel ısınmadan en çok etkilenen bölgelerin başında gelen Antarktika genellikle eriyen buzları ile gündemde. Ancak bu kez  kıtanın haber olma sebebi bir gölünü kaybetmesi.

Sidney Limanı‘nı dolduracak kadar su, Niagara Şelalesi‘ninkine benzer bir basınçla buzdaki bir çatlaktan boşaldı. İşte bu benzetmeleri çalışmanın yazarlarından Roland Warner verdi. Bilim insanları olay karşısındaki şaşkınlıklarını dile getirdi. Bilim insanları büyük Antartika buzdağının okyanus boyunca hiç dağılmadan ve kırılmadan birkaç yıl boyunca sürüklenebileceğini dile getirdi.

Shiftdelete.net'ten Hilal Bardakçı'nın haberine göre;  Antarktika’nın doğu kıyısındaki devasa bir göl ortadan kayboldu. Gölün iz bırakmadan yok olması bilim insanlarını derin araştırmalara sürükledi. Bir grup araştırmacı elde ettikleri bulguları hakemli bilimsel dergi Geophysical Research Letters‘da yayımladı.

Göl, kıtadaki en büyük üçüncü buz tabakası Amery Buzulunda yer alıyordu. Bilim insanlarının araştırmasına göre, yaklaşık 600 milyon ila 750 milyon metreküp su çok hızlı bir şekilde okyanusa boşaldı. Üstelik bu olay 2019 kışında meydana geldi.

Bilim insanları ertesi yaz bölgenin uydu fotoğraflarına bakarken gölün kaybolduğunu fark etti. Ardından başlayan çalışmalarda görüntüleri haritalandırdılar. Tazmanya Üniversitesinden buzulbilimci Roland Warner, uydu görüntülerinde büyük drenajı ilk tespit eden bilim insanıydı. Warner, çalışma hakkında kısa bir demeç verdi. “Bu derin gölde biriken suyun ağırlığının, gölün altındaki buzulda bir çatlak açtığına inanıyoruz.” şeklinde konuştu. Devamında ise, “Yüzen buzulda kısa bir süreliğine büyük bir çatlağın açıldığını ve tüm gölü üç gün içinde okyanusa boşalttığını düşünüyoruz.” dedi.

Araştırmacılar gölün çatlaktan boşalmasını su hacminin alttaki buz tabakası için çok fazla olmasına bağladı. Warner ve ortak yazarlar, ani drenajın buzdaki erimiş sudan kaynaklanmış olabileceğini belirtti. Ekip, hidrolik kırılma sürecine değindi. Bu, buzul gölünün altında buzula baskı uygulayan, suyu doğrudan okyanusa gönderen bir çatlağın açılmasına neden olan eriyik suyunun depolanması olarak açıklanabilir.

Olayın ardından göl, buzda yaklaşık 14 kilometre kare büyüklüğünde bir çöküntü bıraktı. Bu da geçtiğimiz yaz hızla tekrar erimiş su ile dolmaya başladı.

Yorumlar