vlt

Uzay

İşte evrenin keşfedilen en parlak ve en hızlı cismi

Astronomların VLT ile görüntülemeyi başardığı galaksi çekirdeği, evrende şu ana dek görüntülenen en parlak cismi olurken, sarmaladığı kara deliğin de evrendeki en hızlı büyüyen kara delik olduğuna dikkat çekildi...

Uzay

Uzaydan dev gezegen doğumunun gizemine ışık tutan bir görüntü

ÊSA'nın VLT ve ALMA teleskopları tarafından yakalanan Monoceros takımyıldızındaki görüntü dev bir gezegene dönüşecek büyük tozlu kütleleri gösteriyor.

Uzay

Neptün'ün atmosferik sıcaklığındaki şaşırtıcı değişiklikler

17 yılda Neptün'ün küresel sıcaklıklarında bir düşüş ve ardından güney kutbunda çarpıcı bir ısınma oldu. Bu kadar hızlı kutupsal girdap ısınması daha önce hiç gözlemlenmemişti.

Uzay

Dünyaya en yakın mesafedeki kara delikler keşfedildi

Gökbilimciler, Avrupa Güney Rasathanesi tarafından işletilen dev teleskop yardımıyla, şimdiye kadar görülen, dünyaya en yakın süper kütleli karadelik çiftini gözlemledi.

Uzay

Gökbilimciler Sherlock Holmes gibi çalışarak 'gizli' kara deliği keşfetmeyi başardılar

Dedektif gibi çalışan astronomlar, ilk kez kullanılan ilginç yöntemle Samanyolu galaksisinin dışındaki görünmeyen bir kara deliği keşfetmeyi başardılar. İşte genç bir yıldız kümesinde varlığı tespit edilen ilk...

Uzay

Güneş Sistemindeki 42 astroit tek tek incelendi

Astronomlar asteroit kuşağındaki en büyük 42 göktaşını görüntüledi.

Uzay

Güneş Sistemine çok benzer bir sistem bulundu: L 98-59

Sadece 35 Işık Yılı uzaktaki L 98-59 yıldızının çevresinde dönen gezegenlerin oran ve mesafeleri Güneş ile Venüs ve Dünya arasında oran ve mesafelere benzerlikler içeriyor.

Uzay

Kuyruklu Yıldızlarda şaşırtıcı keşif ve yıldızlararası ağır metaller

Güneş Sistemindeki ve dışındaki kuyruklu yıldızların atmosferlerinde buharlaşmış ağır metaller keşfedildi. Sıradışı keşif kadar ağır metallerin oranları da gökbilimcileri şaşırttı.

Uzay

Bir gezegenin doğuşu ilk kez görüntüledi

Gök bilimciler, ilk kez bir bebek gezegenin doğuş anını görüntülemeyi başardı ve gezegenlerin nasıl oluştuğunu anlama yolunda önemli bir adım attı.