semazen

Yeniçağ

Edirne Mevlevihanesi için semazenler yetiştiriliyor

Kentte 15. yüzyılda 2. Murat döneminde yaptırılan Edirne Mevlevihanesi'nin rölöve, restitüsyon ve restorasyonu için Valilik tarafından talimatı verilen projenin hazırlıkları devam ediyor.

Kültür Sanat

Semazenler Prusias ad Hypium Antik Kenti'ndeydi

Düzce'de Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri, Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde semazen gösterisi ve coğrafi işaretli Konuralp pirincinden yapılan pilav ikramıyla sona erdi.

Yaşam

Tekerlekli sandalyeli semazen Nadir Koç

12 yıldır yurt içi ve dışında birçok programda semazenlik yapan doğuştan bedensel engelli Nadir Koç, engellerin beyinde bitirilmesi gerektiğini söyledi.

Kültür Sanat

Ressam Gülçin Anıl'ın Dönüş sergisi ünlüleri buluşturdu

Semazen Resimleri İş ve Cemiyet Dünyasını HOM Design Center'de Biraraya Getirdi

Yeniçağ

Sema ayini ve semazenlik adabları

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin, Allah ile buluşmak ve aşkı kucaklayıp bağrına basmak ifadesiyle tanımladığı sema, görselliği ve estetiğiyle izleyenlerde büyük etki uyandırıyor.

Yeniçağ

Semazen babalar ve oğulları

Yaklaşık 400 yıllık Karabaş-i Veli Kültür Merkezindeki 150 semazen arasında bulunan 6 baba ve 7 çocuğu, beraber sema yapıyor.

Yeniçağ

Semazenin giyinmesi de adaba göre

Mevlana'nın 744. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri programı kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu üyeleri, Sema...