mezar

Yaşam

Erzurum'da mezarlar hazır, ölecekler bekleniyor!

Karakışın mezar kazma koşullarını zorlaştırdığı Erzurum'da kışın öleceklerin mezarları şimdiden kazıldı. Müstakbel ölüler bekleniyor!

Kültür Sanat

Paris'in göbeğinde 2 bin yılllık antik mezarlık bulundu

Paris'in kalbinde keşfedilen yaklaşık 50 mezar içeren nekropolün 2 bin yılllık olduğu tahmin ediliyor

Dünya

Kanada'da kilise okulunun bahçesinde 17kimliksiz mezar daha bulundu

Kanada'nın Vancouver Adası'ndaki eski Alberni Indian Residential Yatılı Kilise Okulunun bahçesinde, resmi kayıtlarda olmayan 17 mezar tespit edildi.

Kültür Sanat

İstanbul'da bilezik ve çıngırakla gömülmüş çocuk mezarı bulundu

Bathonea antik liman kazılarında 1500 yıllık olduğu tahmin edilen çocuk mezarı bulundu. Arkeologların içinde bilezik ve çıngırak bulduğu mezarın, bir kız çocuğuna ait olduğu tahmin ediliyor.

Kültür Sanat

Göktürklerin kurucusu İlteriş Kutluğ Kağan'ın mezarı bulundu

Türk Dünyasını heyecanlandıran arkeolojik keşif haberi Moğolistan'dan geldi.

Fizik

Romanya’da 6.500 yıllık bir mezarda 169 altın yüzük bulundu

Romanya’nın Crişana eyaletinin Bihor ilçesinde bulunan Biharia Komününün yakınında ortaya çıkarılan M. Ö. 4500 yılına ait bir kadına ait mezar içerisinde 169 altın yüzük bulundu.

Kültür Sanat

Su deposu için kazdılar, tarihi mezarlar buldular

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde su deposu yapmak amacıyla yapılan kazılar sırasında Roma dönemine ait 3 tarihi mezar keşfedildi.

Yaşam

Cüneyt Arkın sevgi ile toprağa verildi

Usta oyuncu Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı. Teşvikiye Camii'nde öğle vaktine müteakip kılınan cenaze namazına usta sanatçının ailesi, dostları ve sevenleri katıldı.

Kültür Sanat

Kazım Koyuncu vefatının 17. yılında mezarı başında anıldı

Laz Rock ekolünün kurucusu olarak tanınan sanatçı Kazım Koyuncu, vefatının 17. yılında memleketi Artvin'in Hopa ilçesindeki kabri başında anıldı.

bilimsel

Mezara deniz kızı tasvirli bronz yatakla gömülen kadın

Yunanistan’da, bronzdan imal edilmiş, deniz kızı tasvirleri ile süslü bir karyola ile gömülmüş 2 bin 100 yıllık kadın iskeleti bulundu.

Kültür Sanat

Köpeğiyle dostluğunu mezara taşıyan Karasuk kadını

Kadınların cenazelerinin düğüne gider gibi süslendiği Karasuk Kültürü mezarlarından birinden köpek iskeleti vardı. Bir başa mezardan ise içinde bebek bulunan taş kutu çıktı.

Kültür Sanat

Sibirya'nın gizemli antik kültürü Taştıklardan mesaj var

İskitlerin soyundan geldiği ve Göktürklerin ataları olduğu tahmin edilen Sibirya'nın gizemli Taştık Kültürü'ne ati ilk yerleşim alanı ve üzerine şekiller kazılmış bir taş levha keşfedildi.