mevlana-celaleddin-i-rumi

Yaşam

Katolik Papaz, Mevlana'nın çağrısına uyup Müslüman oldu

2004 yılında Amerika'da Mevlana'nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru ile tanışan Prof. Dr. Craig Victor Fenter artık bir Mevlevi ve İsmail adıyla hayatını sürdürüyor.

Kültür Sanat

Konya 2021 Mistik Müzik Festivali başladı

18. Mistik Müzik Festivali boyunca toplam 9 konser ve 30 Eylül'de Mevlevi ayini ve sema mukabelesi yapılacak. Festivalin açılış koserini Endülüs'ten Konya'ya Musiki Topluluğu verdi.

Kültür Sanat

Şems ile Mevlana tiyatro oyunu seyirciyle buluştu

PSA tarafından sahneye konulan Şems ile Mevlana adlı tiyatro oyunu, Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde tiyatroseverlerle buluştu.

Turizm

Mevlana'nın türbesinde ramazan yoğunluğu

Tasavvufta Mevlevi yolunun öncüsü, düşünce adamı Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin türbesinin bulunduğu Mevlana Müzesi'nde, ramazan ayının gelmesiyle ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Yeniçağ

Mevlana'nın vasiyetnamesindeki gizli mesaj

Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Temizel, "Vasiyetnameler ahlaki öğütlerdir. Mevlana'nın asıl mesajı bu vasiyetnamede gizlidir" diyor. İşte o vasiyetname:

Turizm

Mevlana Müzesi, Şeb-i Arus haftasında dolup taştı

Uzak Doğuluların Mevlana'ya ilgisi artıyor

Yeniçağ

Galata Mevlevihanesi'nde Şeb-i Arus ayini

Programda düzenlenen sema gösterisi büyük beğeni toplarken, katılımcılara tekke pilavı ve tatlı ikram edildi.

Kültür Sanat

Beşiktaş Belediyesi Noel ve Şeb-i Arus'u birlikte kutluyor

Beşiktaş Belediyesi "Mevlânâ Celaleddin- i Rumi’nin "Vuslat" gecesi olan Şeb-i Arus'u ve Hristiyanların bayramı olan Noel'i bir arada kutlayacağız" açıklaması yaptı. Mevlevi cemaatleri ekinliğe tepki...

Kültür Sanat

Mevlana müzesinde bir geziye ne dersiniz?

Türk ve İslam aleminin en büyük mutasavvıflardan Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 17 Aralık 1273'te vefatının ardından yaptırılan müze türbesi, zengin kültürel değerleriyle milyonlarca ziyaretçiyi...

Yeniçağ

Şeb-i Arus'da Kardeşlik Vakti

7-17 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek "Mevlana'nın Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri"ne her yıl olduğu gbi bu sene de yurt içi ve yurt dışından binlerce ziyaretçi katılması...