kayseri

Kültür Sanat

Mimar Sinan'ın pek bilinmeyen isim ve sıfatları

Mimar Sinan'ın bilinmeyen 51 isim ve sıfatını derlendi: Gazi Sinan, Güçsüz Karınca, Hacı Sinan, Sinan Ağa, Vakıf Hoca Sinan, Mimar Şöhretşıar, Mimar Ağa, Herif, Hükümdar Hocası, Pir-i Mimaran Sinan ve......

Kültür Sanat

Binyediyüz yıllık tarım takviminin parçaları tesadüfen keşfedildi

Kayseri'de Ay ve yıldızların konumlarına göre tarımsal faaliyet zamanlaması yapılan Roma dönemine ait biyodinamik tarım takvimi olan kırmızı boyalı kesme taşlar tesadüfen bulunmuştu.

Kültür Sanat

800 yıllık Selçuklu harikası su mühendisliği

Kayseri'deki Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda su sisteminin mükemmelliğini gösteren su boruları keşfedildi.

Kültür Sanat

Ahi Evran Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi

2002 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Ahi Evran Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi olarak ziyarete açıl an müze, bu yıl Büyükşehir Belediyesince modern müzecilik anlayışıyla yeniden restore...

Yaşam

Yaralı bulunan İbibik kuşu tedavi altına alındı

Kayseri'de yaralı bulunan ibibik kuşu, Sultan Sazlığı Milli Parkı Kuş Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezin tedavi altına alındı.

Yaşam

Bir arkeoloğun kazı dışı yaşamı

Anadolu'da ilk yazılı tabletlerin bulunduğu Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü'nün kazı başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, kazı alanında çok sayıda kedi, köpek, kaz ve tavuk besliyor, sebze ekiyor.

Kültür Sanat

Fanta Fest konserlerine Edis ve Gazapizm imza atacak

18 Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında 10 ilde gerçekleşecek gezici müzik festivali Fanta Fest'in bu yılki sanatçıları Edis ve Gazapizm olarak açıkladı. Fanta Fest 2022'nin nerelerde yapılacağı da belli...

Yurt

Kayseri'de deprem: Büyüklüğü 4.9

Kayseri'nin Sarıoğlan ilçesinde 4,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlçeye bağlı Palas Mahallesi'ndeki bazı evlerin duvarlarında çatlak oluştu, bazı duvarlar ise yıkıldı.

Yurt

Erciyes Dağı'na mevsimin ilk karı yağdı

Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden Erciyes Dağı'nın yüksek kesimlerine kar yağdı.

Kültür Sanat

Kayseri'de 4 bin yıl önce aslanların yaşadığı kanıtlandı

Kayseri'de yeni bulunan aslan kemiği, daha önceki yıllarda bulunan Anitta tableti'nde anlatılan ve mitos olduğu sanılan av sahnesinin gerçek olduğunu ortaya çıkardı.

Mutfak

Kayseri'de pastırma doğrama kursları başladı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, pastırma doğrama ve sunum teknikleri kursunu düzenlediği basın toplantısı ile medya mensuplarına tanıttı.

Güncel

AVIS 2021 Türkiye Tırmanma Şampiyonasında dereceye girenler

Otomobil sporlarının önemli yarışlarından AVIS 2021 Türkiye Tırmanma Şampiyonası Kayseri'de düzenlenen dördüncü yarışla sona erdi.