karadelik

Uzay

Gökbilimcileri şaşırtan beceriksiz karadelik!

H1821+643 kuasarı sıradışı bir karadelik oluşumu çıktı. Ona Yetersiz Karadelik diyen astronomlara göre bu kuasar tam anlamıyla "havlayan ama ısırmayan köpek" deyimindeki tavrı sergiliyor.

Uzay

Samanyolu'ndaki kara deliğin fırıl fırıl döndüğü anlaşıldı

Astronomlar, Samanyolu Galaksisi'nin merkezinde yer alan Sagittarius A* adlı süper kütleli kara deliğin dönüş hızını hesaplamaya çalıştı.

Uzay

Uzayın birbirlerine en yakın kara delikleri

Kara deliklerin birinin bile görünür uzayda yol açtığı tahribat dehşete düşürmeye yeterken, şimdiye kadar bilinen birbirine en yakın iki kara delik keşfedildi ve birleşmelerinden doğacak felaket düşünülmeye...

Uzay

Samanyolu'ndaki kara deliğin etrafında süper hızla dönen kabarcık keşfedildi

Samanyolu'nun merkezindeki kara deliğin çevresinde dönen sıcak gaz kabarcığı tespit edildi. Kabarcık 70 dakika içinde kara deliğin çevresinde bir tur atıyor. Işık hızının yaklaşık yüzde 30'una denk gelen hız...

Uzay

En yakın kara delikte, kara delik bulunamadı!

En yakın kara delik sisteminin kara delik içermediği bulundu!

Uzay

Dünyaya en yakın mesafedeki kara delikler keşfedildi

Gökbilimciler, Avrupa Güney Rasathanesi tarafından işletilen dev teleskop yardımıyla, şimdiye kadar görülen, dünyaya en yakın süper kütleli karadelik çiftini gözlemledi.

Uzay

Uzaydaki en genç kara delik keşfedildi

Gökbilimcile, Samanyolu'nun dışında ilk kez, yakın çevresindeki yıldızların hareketini takip ederek, küçük bir kara delik keşfettiler. Bu video keşfi özetliyor.

Uzay

Gökbilimciler Sherlock Holmes gibi çalışarak 'gizli' kara deliği keşfetmeyi başardılar

Dedektif gibi çalışan astronomlar, ilk kez kullanılan ilginç yöntemle Samanyolu galaksisinin dışındaki görünmeyen bir kara deliği keşfetmeyi başardılar. İşte genç bir yıldız kümesinde varlığı tespit edilen ilk...

Uzay

Einstein'ın kara delikten yansıyan ışık öngörüsü ispatlandı

Kara deliğin etrafında bükülen fotonları gözlemleyen astronomlar, ünlü fizikçi Albert Einstein'ın genel görelilik teorisini doğrulayan ışık yansımalarıyla karşılaştılar.

Uzay

Samanyolu'nda yüzü aşkın kara delik keşfedildi

Araştırmacılar, kara deliklerin bir milyar yıl içinde yıldız kümesini yutacağına inanıyor.

Uzay

Dünyaya en yakın kara delik keşfedildi

Gezegenimize 1500 ışık yılı uzaklıktaki Tek Boynuzlu At adı verilen karadelik, güneşten 3 kat daha büyük.

Uzay

Dev karadelik sırra kadem bastı

2018’den beri gökyüzündeki en parlak X-ışınını yayan kaynaklarından biri karardı ve bilim adamları hala nedenini bilmiyorlar.