istanbul-arastirmalari-enstitusu

Kültür Sanat

Mısır Çarşısı'nın 4 asırlık tarihi kitaplaştı

Sıla Durhan ve Yekta Özgüven’in kaleme aldığı kitap Eminönü’nün simgelerinden Mısır Çarşısı’nı kapsamlı bir araştırmayla ele alıyor. Kitap, Mısır Çarşısı’nın çevresi ile birlikte geçirdiği değişime...

Kültür Sanat

İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları sergisi

23 Kasım 2021 – 6 Mart 2022 tarihleri arasında Pera Müzesi'nde görülebilecek İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800–1955 sergisi tarih, arkeoloji ve kültürel miras konulu bir sanat...

Kültür Sanat

Popüler Kültür'den Bizans manzaraları

İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm?: Popüler Kültürde Bizans sergisi 6 Mart tarihine kadar Pera Müze’sinde ziyaret edilebilir.

Kültür Sanat

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Bursları müracaatları başladı

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nce 4 farklı kategoride maddi destek sağlayan bursların 2021­–2022 dönemi başvuruları için son tarih 5 Temmuz 2021.

Kültür Sanat

Yıllık'tan İstanbul araştırmacılarına çağrı

İstanbul’un farklı dönemlerine dair makale, deneme yazısı, kitap ve sergi incelemelerine dair yazıların yayını için başvurular 15 Haziran’a kadar sürecek.

Kültür Sanat

M. Baha Tanman, Osmanlı Tasavvuf Kültürü'nü anlatacak

Tarihçi M. Baha Tanman, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nün YouTube kanalında yayınlanacak sohbetinde, tasavvuf kültürünün yazma eserlere nasıl yansıdığını irdeleyecek.

Kültür Sanat

300 Yıl önceki şehzade sünnet düğünü İAE'de

Sultan III. Ahmed’in oğullarının sünnet edilmesi sebebiyle düzenlenen görkemli şenlik, yeni belgeler ışığında incelenecek.

Kültür Sanat

Cihat Aşkın soracak Ayla Erduran cevaplayacak

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, İstanbul ve Müzik Araştırma Programı İMAP yeni bir söyleşi dizisi düzenliyor.

Kültür Sanat

Arka Oda Toplantıları, İstanbul Mevlevihanelerinde Müzik ile başlıyor

Enstitü’nün yeni birimi “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı’nın (İMAP) düzenlediği bu yılki ilk toplantının konuğu Refik Hakan Talu olacak.

Kültür Sanat

Bir Kağıt Mimarının Hayali Dünyası

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün Türkiye’de 20. yüzyıl mimarlığının özgün temsilcilerinden Nazimî Yaver Yenal’ın 50 yıllık kariyerini gözler önüne seren “Bir Kağıt Mimarının Hayali Dünyası” sergisinden...

Kültür Sanat

16-18 Kasım'da İstanbul'da Bizans'ı Keşfedilecek

Pera Müzesi’nde gerçekleşecek. İstanbul’da Bizans’ı Keşfetmek: Bilim İnsanları, Kurumlar ve Mücadeleler, 1800-1955 başlıklı uluslararası sempozyum, 19. ve erken 20. yüzyılda Bizans araştırmalarının gelişimini konu...