bulgaristan

Kültür Sanat

Kukerlandia: Yambol Maske Festivali

Kökeni antik çağlara uzanan kötü ruhların kovulması ritüelinin canlandırıldığı Kukerlandia Festivali, Bulgaristan'ın Yambol kentinde yaşatılıyor. Festival her sene renkli görüntüler ortaya...

Güncel

Türk kızları halterde bir altın bir gümüş madalya kazandı

Sofya'daki Avrupa Halter Şampiyonası'nda 45 kiloda Cansu Bektaş birinci, Gamze Altun ikinci oldu

Güncel

Fenerbahçe: 3 - Ludogorets: 1

UEFA Avrupa Konferans Ligi H Grubu 3. hafta mücadelesinde Bulgaristan ekibi Ludogorets'i konuk eden Fenerbahçe, sahadan 3-1'lik galibiyetle ayrıldı.

Güncel

Çağla Büyükakçay, W40 Favori Açık'ta ikinci oldu

Ünlü Türk raketi Çağla Büyükakçay, Bulgaristan'da düzenlenen W40 Favori Açık tenis turnuvasında ikincilik kupasını kazandı.

Dünya

Bulgaristan'da seçimlerin galibi PP-DB koalisyonu oldu

Oyların dağılımına göre, hiçbir siyasi güç tek başına hükümet kuramayacak. Partiler, koalisyon için müzakerelere gitmek zorunda kalacak.

Güncel

Sofya Maratonu'nu Türk atlet Tubay Erdal kazandı

Tubay Erdal, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da birinci olurken 2.34.30'luk derecesiyle kariyerinin en iyi derecesine de imza attı.

Dünya

Bulgaristan Başmüftülüğüne 3. kez Dr. Mustafa Aliş Haci seçildi

Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftülüğünün, başkent Sofya’da düzenlenen konferansta yeni yönetim üyeleri ve tüzük değişiklikleri belirlendi

Kültür Sanat

Bulgaristan'da 7000 yıllık 2 boğa heykelciği bulundu

Tarih öncesi boğa figürinlerinin gözlerinin delik olması dikkat çekiyor.

Kültür Sanat

Cosmic Motion Revealed'in onur sanatçısı Prof. Aydın Ayan oldu

Cosmic Motion Revealed sergisi 5 ülkeden 132 sanatçının katılımı ile 06 – 08 Kasım 2020 tarihlerinde Bulgaristan’ın Varna şehrinde Boris Georgiev Sanat Galerisi’nde düzenlendi.

Turizm

İlk Mucize Manastırı, Bogomiller, Pomak Türkleri ve Sarı Saltuk'un vasiyeti

Asıl adının Yeremya olduğu da söylenen Papaz, Makedonya’nın Bogomil kasabasında doğduğu için Papaz Bogomil olarak anıldığı söylenmektedir.

İnançlar

Bulgaristan'ın Scribina Kadim Şifa mabedi

Yazarımız Havvanur İncekara, Bulgaristan’ın Sadanski kasabasındaki Baba Julia (Havva Nine) mabedinden ilginç izlenimlerini anlattı

Xfiles

Ünlü kahin Baba Vanga'nın evinden izlenimler

Mistikalem.com yazarı, şifalı taşlar uzmanı ve Karma & Spritüel Astrolog Havvanur İncekara, Baba Vanga’nın Petrich’te yaşadığı evi ziyaret etti.