bakteri

Sağlık

Bağırsak florasını korumak için yapmanız gereken 10 şey

Bağırsaklarımızdaki dost bakterileri artırmak için neler yapabilir ve bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendirebilirsiniz?

Yurt

Türkiye'de Strep-A vakaları tehlike sinyali veriyor

Hem Strep A bakterisi kaynaklı enfeksiyonlarda hem de hastalığın ağır klinik tabloya yol açan formlarında Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de artış yaşanıyor.

Sağlık

Strep A bakterisi dünyanın yeni kabusu oldu

Boğaz ağrısı, kas ağrıları, baş ağrısı, ateş, siltte kızıl benzeri döküntüler, lenf bezlerinde büyüme, damakta kırmızı noktalar, halsizlik, yorgunluk Grup A Streptokok kaynaklı hastalık...

Biyoloji

Kene Kaynaklı yeni bir Türkiye'yi tehdit ediyor

Türkiye'de daha önce varlığı bilinmeyen kene kaynaklı yeni bakteri tespit edildi. Bakteriyi yayan kene Anadolu'nun kuzeyi, Trakya ve İstanbul'da yaşıyor.

Sağlık

Şeker yediğimizde neden dişimiz çürüyor?

Şeker yediğimizde ağzımınız neden ve nasıl temizlemeli? Bir günde ne kadar şeker yenmeli.

Sağlık

Vücuda dost bakterileri korumanın 3 altın anahtarı

Flora olarak adlandırılan dost bakterilerin korunma süreci normal doğum ile başlıyor, sağlıklı beslenme ile devam ediyor. Kozmetikler, antibakteriyeller, sabunlar, şampuanlar, parfüm ve deodorant dengeyi...

Biyoloji

Dünyanın en büyük bakterisi Karayipler'de bulundu

Şimdiye kadar bilinen en büyük bakteri uzunluğu 750 mikrometre iken yeni bulunan dev bakteri 10 bin mikrometre ki bu da 1 santimetrenin onda dördü uzunluğuna karşılık geliyor.

Sağlık

Salmonella bakterisinden nasıl korunulmalı?

2 bin ayrı versiyonu bulunan Salmonella bakterisi, insanlarda tifo, yumuşak doku ve solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar oluşturuyor.

Sağlık

Türkiye Probiyotik Rehberi hazırlanıyor

Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ve Mikrobiyota ve Probiyotik (MikroBiyom) Derneğinin ortak çalışmasıyla Türkiye Probiyotik Rehberi hazırlanacak.

Biyoloji

Bitkileri zombileştiren bakteri

Phytoplasma bakterisi ayrıca marul, havuç ve tahıl gibi tahıl ile yaprak ekinlerinde önemli verim kayıplarına sebep olan Sarı Aster gibi yıkıcı ekin hastalıklarına da sebep olabiliyor.

bilimsel

Sığırların midesinde plastik yiyen bakteri bulundu

Büyükbaş hayvanların midesinde, plastiği parçalama yeteneğine sahip bakteriler keşfeden bilim adamları, büyük şaşkınlık yaşadı.

Sağlık

İnce Hastalık Verem hâlâ ölümcül bir hastalık

Bir dönem Türk Edebiyatına ve Yeşilçam filmlerine damga vuran; ince hastalık adıyla da bilinen verem yani tüberküloz, günümüzde de ölümcül hastalıklar arasında yer alıyor.