ataturk

Yaşam

Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım vefatının 101. yılında anılıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın vefatının üzerinden 101 yıl geçti.

Yurt

Atatürk'ü öte dünyaya hicretinin 85'inci yılında minnetle anıyoruz

Büyük Önder Atatürk'ün kaybetmenin acısını 85'inci yılında ilk günkü gibi yüreğimizde hissediyor, onu minnet ve özlemle anıyoruz.

Kültür Sanat

Karsu ile Antakya Medeniyetler Korosu'ndan Atatürk'ün sevdiği iki şarkı

19 Mayıs konserindeki şarkılar o kadar çok beğenildi ki sosyal medyada paylaşılır paylaşılmaz bir kaç saat içinde binlerce kişi tarafından izlendi.

Güncel

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz

TBMM'nin açılış yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, tüm okurlarımızla nice milli bayramlarda güzellikler paylaşmayı diliyoruz.

Yaşam

Atatürk hayranı Alman Müslüman olunca Kemal adını aldı

Antalya'ya tatile gelen ve ziyaret ettiği camilerden etkilenerek İslam'ı araştıran Alman turist Robert Taylor, önce Müslüman oldu, ardından hayranı olduğu Mustafa Kemal Atatürk'ün adını aldı.

Yaşam

Başarsızlığı başarı öyküsüne dönüştüren ünlüler

Thomas Edison, Lionel Messi, Oprah Winfrey, Marilyn Monroe, Jim Carrey, başarısızlık hikâyelerinin ardından büyük başarılara imza atan ünlüler...

Kültür Sanat

Ayşe Kulin: Atatürk silah dolu kolilere kitap doldurttu

Atatürk, "Belki bir daha savaşmamız gerekebilir silahları kutularından çıkartmayalım" diyen askere "evet, bir daha savaşacağız ama cehaletle, o zaman da bu kitaplara ihtiyacımız olacak” dedi.

Mutfak

Atatürk nasıl besleniyor, hangi yemekleri seviyordu?

Kuru fasulye - pilav, bamya-pilav, karnıyarık Atatrük'ün en sevdiği yemeklerdi. Annesinin ıspanaklı Selanik böreğine bayılan Gazi, sofrasında meyve, kavrulmuş leblebi ve fıstığa da yer verirdi.

Güncel

Yokluğuna alışamadık Ulu Atatürk

Şişecam, ulu önder Atatürk'ü ölüm yıldönümünde "Her 10 Kasım'da, koca bir millet #Paramparça" videosu ile andı.

Kültür Sanat

Atatürk'ün vefat ettiği oda

Milli Saraylar Başkanlığınca, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 84 yıl önce hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı'ndaki 71 numaralı odada yürütülen bakım ve onarım çalışmaları...

Kültür Sanat

Atatürk’ün hayatını Cumhuriyet Altını'na resmetti

Akatlar Kültür Merkezi’nde 28 Ekim – 13 Kasım tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak Ata” sergisinde ünlü mimar Rıfat Baltaoğlu’nun, ulu önderin yaşamını resmettiği Cumhuriyet Altınları yer...

Kültür Sanat

Büyük Taarruz'un tarihi fotoğrafları

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun Büyük Taarruzu ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, tarihe altın harflerle yazılan en büyük kahramanlık destanlarından biri oldu