asi

Dünya

BioNTech'e açılan Koronavirüs davalarının ardı arkası kesilmiyor

Almanya'da Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından kurulan BioNTech şirketi, aşı sonrası kalıcı hasarlardan dolayı açılan tazminat davalarıya karşı karşıya.

Bilim

202 Eczacıbaşı Tıp Ödüllerini alanlar açıklandı

2021 yılı Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Ödülü, SARS-COV-2'ye karşı aşı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'nin oldu.

bilimsel

Koronavirüs aşısı piyasasının kirli yüzü ve kıyamet varyantı

Biyokimycı Soner Yeşilbaş'ın röportajındaki iddialar tartışmaya açık ancak aşı piyasası hakkında söyledikleri, Korornavirüs belasının sanılandan daha büyük dert olduğunu kanıtlıyor.

Yurt

YÖK, Üniversite öğrencilerinin de aşılanmasını istiyor

Üniversitelerde yüz yüze öğretimin başlatılması için çalışan Yükseköğretim Kurulu, akademik ve idari kadroların yanısıra öğrencilerin de aşılanmasını istiyor.

Dünya

Amerika'da aşı olanlar Maske takmayacak

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), aşılananların dışarıda maske takmalarına gerek olmadığını ve çoğu iç mekanda maske takmayabileceklerini açıkladı.

Dünya

En çok Koronavirüs aşısı yaptıran 10 ülke

Ülkeler bugüne dek 1 milyar 370 milyonu aşkın doz aşı kullanırken, en çok aşı yaptıran 10 ülke şöyle sıralandı.

Sağlık

Her Yıl Covid 19 aşısı olunması gerekebilir

BioNTech’in kurucu ortağı ve baş tıbbi sorumlusu Türk bilim insanı Dr. Özlem Türeci, insanların COVID-19 aşısını her yıl olmak zorunda kalabileceklerini söyledi.

Xfiles

Pfizer'in Koronavirüs aşısı hakkında gizlenen bilgiler

Bu makaledeki iddia özetle şu; Aşı virüsün patojenitesini (hastalandırma kapasitesini) artırabilir veya antikor bağımlı gelişim (ADE) nedeniyle virüsün daha saldırgan olmasına yol açabilir.

Sağlık

Kalp hastaları COVID aşısı yaptırmalı mı?

Kalp hastalarının ve kan sulandırıcı ilaç kullananların, aşı yaptırmamaları yönünde asılsız bilgiler sosyal medyada geziyor. Oysa uzmanlar bunun aksine, virüs riski altında olan bu hastaların, aşı yaptırmaları...

bilimsel

Koronavirüs aşıları Covid 19 mikrobunun etkisini artırabilir

Prof. Dr. Fevzi Sefa Dereköy, 'Covid-19’a karşı üretilen aşılara temkinli yaklaşmalıyız. Çünkü hastalığın nedeni böyle bir aşı olabilir' uyarısında bulundu.

Sağlık

KKKA aşısı insanlar üzerinde denenecek

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı geliştirilen aşının eylül ayı içerisinde gönüllüler üzerinde denemesinin yapılacağını...

bilimsel

Lama Kış, koronavirüs aşısı için umut oldu

Belçika'da 4 yaşındaki lamaya yapılan koronavirüs aşılarının ürettiği antikorlar, yeni tip koronavirüsü de yenebileceğini işaret ediyor.