antik-misir

Kültür Sanat

İlber Ortaylı: Mısır tarihi demek Dünya tarihi demek

Tutankhamun, Çocuk Firavun'un Hazineleri sergisi İstanbul'dan sonra Ankara'da ziyarete açıldı.

Kültür Sanat

Eski Uygarlıkların gizem yapıları: Piramitler

Eski uygarlıkların bıraktığı miras, sadece onların mühendislik ve mimari başarılarını değil, aynı zamanda insan ruhunun keşif ve merakını da temsil eder

Kültür Sanat

Kadın Firavun Hatşepsut'un mezarı

Antik Mısır medeniyetinin 18. hanedanından I. Thutmose'nin Kraliçe Ahmose’den olan kızı Hatşepsut'un tapınağı kayalık bir yamacın eteğinde yükseliyor ve turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Kültür Sanat

Kahire Mısır Müzesi'ne 40 fotoğraflık seyahat

Müzede Roma İmparatorluğu ve eski Yunan dönemine ait tarihi eserler, antik Mısır dönemine dayanan birçok heykel, tabut ve firavunların şahsi eşyalar yer alıyor.

Kültür Sanat

Üzerinde mistik ve astrolojik semboller bulunan yılan derisi yakalandı

Karaman'da düzenlenen tarihi eser operasyonunda, Antik Mısır dönemine ait olduğu tahmin edilen üzerinde yedi kollu şamdan, altı köşeli yıldız, astrolojik semboller ve İbranice yazılar bulunan piton yılanı derisi ele...

Kültür Sanat

Tutankhamun, Çocuk Kral’ın Hazineleri Sergisi 3 güzel hikaye içeriyor

Tutankhamun, Çocuk Kral’ın Hazineleri Sergisi olağanüstü bir Antik Mısır deneyimlemek isteyenlere 20 Ocak’ta UNIQ Expo İstanbul’da kapılarını açacak.

Diğer

Ölüler Kitabı’ndaki bazı antik Mısır büyüleri çözüldü

Antik Mısır Ölüler Kitabı’nın iki ayrı parçası birleştirildi, Torino Papirüsü’ndeki Ölüler Kitabı'nın nüshasının başında da görülüyor.

Kültür Sanat

Mısır'da kedi mezarlığı ve hayvan mumyaları bulundu

Mısır'da 7 firavun mezarı ve çok sayıda bok böceği mumyası bulundu. Arkelojik buluntular arasında kedi mezarlığı ve yılan mumyası da bulunuyor.