bilimsel

Tırnaklardaki oluklar ve çizgiler Koronavirüs belirtisi olabilir

Covid-19’un yeni belirtisi tırnaklardaki Beau çizgileri olarak açıklandı

Tırnaklardaki oluklar ve çizgiler Koronavirüs belirtisi olabilir

İngiltere'de yapılan bir yeni araştırmaya göre, tırnaklarda ortaya çıkan izler insanın daha önce Covid-19 geçirdiğine işaret edebilir. 

 Zoe Covid Semptom Çalışması uygulamasının baş araştırmacısı İngiliz Profesör Tim Spector tarafından yapılan açıklamada, tırnakların kişilerin Covid-19 olup olmadığını ya da daha önce geçirip geçirmediğini gösterebileceğini söyledi.

Covid-19 geçiren kişilerin tırnaklarında izler olduğunu belirten Spector, tırnaklarda oluşan çizgilerin kişinin Covid geçirip geçirmediğine işaret ettiğini bildirdi.

Beau çizgileri

Zoe Covid Semptom Çalışması uygulamasının baş araştırmacısı Profesör Tim Spector, "Covid tırnaklarında net ve belirgin çizgiler meydana gelir” ifadelerini kullanırken ‘Beau çizgileri’ olarak adlandırılan tırnaktaki yatay girintiler olarak görünen bu çizgilerin yaralanma veya hastalık nedeniyle tırnak büyümesindeki duraklamaya tepki olarak ortaya çıktığı bildirildi.

Independent’ta yer alan haberde araştırmanın daha da büyütülebileceği belirtilirken Beau çizgilerinin kızamık ya da kabakulak hastalıklarından sonra da gelişebildiğinin altı çizildi.

Koronavirüs bulaşan insanların bilmesi gerekenler Koronavirüs hastalığının uzun dönem etkilerine dair merak edilen soruların cevapları

 

Yorumlar