Biyoloji

Domatesler neden eskisi gibi tatlı değil?

Domateslerin şekli de, renkleri de tatları da değişti. Domateslerin Tadı Neden Eskisi Gibi Değil?

Domatesler neden eskisi gibi tatlı değil?

Domateslerin şekilleri de tıpkı renkleri ve tatları gibi değişti. Artık domatesler daha tatsız, daha sert ve çoğunlukla daha iri oluyor. Çünkü domates üreticileri ürünün kalitesini değil, verimliliğini düşünüyor ve verimi artıran genetik varyantlar, marketlerde karşılaştığımız bu tatsız domatesleri meydana çıkarıyor.

398 domates cinsinin incelendiği bir araştırmada, bunlardan sadece 160 tanesinin yoğun bir tat içerdiği tespit edilmiş. Domatesin tadını ortaya çıkaran kimyasalları da araştıran bilim insanları, domatese lezzet veren 33 tane bileşen olduğunu görmüş. Bu domatesler incelendiğinde ise kendilerine özgü 250 ortak genetik özellik taşıdıkları belirlenmiş.

Yani kromozom üzerindeki 250 bölgede aynı özellikleri taşıyorlar ve bu açıdan diğer tatsız domateslerden farklılar.

Günümüzdeki tatsız domateslerde tüketicilerin şekle ve büyüklüğe aldandığını bilen üreticiler, bu özellikleri kalite göstergesi olarak öne çıkarıyor. Ne kadar büyük ve kusursuz görünüyorsa o kadar kaliteli olduğunu düşünüyoruz. Hâlbuki durum tam tersi olabiliyor.

Böylece daha az zararla taşınan domateslerin şekilleri, market raflarına ulaştıklarında bozulmuyor. Ancak bu domateslerde lezzet veren bileşim sayısının çok daha düşük olduğu görülüyor.

 

 

 

 

(Popular Science Türkiye Haziran 2017 sayısından.)

Yorumlar