Biyoloji

300 milyon yıllık Tully canavarının gizemi çözülüyor

Yaklaşık 300 milyon yıl önce yaşamış torpido şeklindeki esrarengiz "Tully canavarı"nın sınıflandırılması hakkındaki tartışmada sona yaklaşılıyor.

300 milyon yıllık Tully canavarının gizemi çözülüyor

 Tullimonstrum gregarium adı verilen tarih öncesi hayvan ilk olarak 1958'de, Illinois'un kuzeydoğusundaki maden ocaklarında arama yapan amatör fosil avcısı Francis Tully tarafından keşfedildi.

Yarım yüzyıldan fazla süredir araştırmacılar, tuhaf yaratığın kabuğu olmayan bir salyangoza, çenesi uzayabilen bir solucana veya kendine ait bir grubu hak eden, uzun zaman önce nesli tükenen başka bir tür yaratığa benzeyip benzemediğini tartıştı.

15 santimetre uzunluğundaki deniz "canavarı", genellikle fosil halinde bulunan dinozor kemikleri ve sert kabuklu canlıların aksine yumuşak gövdeli olduğu için bir bilmece haline geldi.

Sertleşmiş saplarda duran tuhaf gözleri muhtemelen bir deniz avcısı olduğuna işaret ederken, paleontologlar canlıyı Yaşam Ağacı'nda nereye konumlandıracakları konusunda afalladı.

Illinois'daki Mazon Creek Fosil Yatakları, bu "canavarların" izlerinin çürümeden önce ayrıntılı şekilde kaydedilebilmesi için elverişli koşullara sahip, dünyadaki sadece birkaç konum arasında.

2016'da yürütülen önceki bir çalışma, Tully canavarının muhtemelen bir omurgalı olduğu açıklamasını sundu ve bulgular, canlının bu tür omurgalı yaratıkların nasıl evrimleştiğine dair yapbozun eksik bir parçası olabileceğine işaret etti.

Halihazırda, Tokyo Üniversitesi'nden isimler de dahil Japonya'daki bilim insanları, Tully canavarının bir omurgalı olmadığını ortaya çıkarmak için çalışmalarında 3D görüntüleme teknolojisini kullandı.

Araştırma sırasında Tokyo Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan Tomoyuki Mikami yaptığı açıklamada, "Omurgasız veya omurgalı olmasının gizeminin çözüldüğüne inanıyoruz" dedi.

Yakın zamanda Paleontology akademik dergisinde yayımlanan yeni çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, Tully canavarının omurgalı olduğuna dair hipotezin "savunulamaz" olduğunu belirtti.

Nesli tükenen bu canlının vücudundan uzanan baş bölgesindeki segmentasyona işaret eden araştırmacılar, bu özelliğin herhangi bir omurgalı soyunda bilinmediğini ekleyerek canlının "omurgasızlarla akraba" olduğunu öne sürdü.

Araştırmacılar, 150'den fazla fosilleşmiş Tully canavarını ve Mazon Creek'teki 70'ten fazla diğer çeşitli hayvan fosillerini analiz etti.

Bir lazer tarayıcı kullanarak, fosillerin, yüzeylerinde var olan küçük düzensizlikleri gösteren renk kodlu 3D haritalarını oluşturdular.

3D analiz, daha önce Tully canavarını omurgalı olarak tanımlamak için kullanılan özelliklerin aslında o türden omurgalı hayvanlarınkilerle tutarsızlığını gösterdi.

Ancak bilim insanları, tuhaf yaratığın tam olarak hangi omurgasız türünden olduğunun ve kesin sınıflandırmasının henüz sonuçlanmadığını belirtti.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Deniz Sutaş

Yorumlar