Turizm

Vatandaşın tatili ümidi akraba ve arkadaş evleri oldu!

Otel ve tatil köylerinde fiyatlar el yakınca, ödvizdeki yükseliş de yurt dışı seyahatler için servet harcanmasını gerektince tatil yapmak isteyenlerin ümidi akrabalar ve arkadaşları aramak oldu.

Vatandaşın tatili ümidi akraba ve arkadaş evleri oldu!

9 günlük tatilden yararlanarak Kurban Bayramı’nda seyahat etmek isteyen herkesin tatil planı farklı. Kimi yurt dışında, kimi otelde, kimi yazlıkta kimi de memleketinde, köyünde anne babasının evinde tatil planlıyor.

Ancak otel ve tatil köylerinde fiyatlar el yakıyor. Dövizdeki yükseliş de yurt dışı seyahatleri oldukça pahalı hale getirdi. En cazip tatil için adres, yazlık ya da akraba, arkadaş evleri oldu. 

Avantajix.com’un araştırmasına göre,  4 kişilik aileler, en ucuz otellerde 5 gece konaklamaya yol parasıyla birlikte 25 bin lira harcıyor. Otel 5 yıldız seviyesine çıkınca 5 günlük tatilin bütçeye verdiği hasar 70-80 bin liraları buluyor.

Yurt dışı turların 5 günlük maliyeti kişi başı 15-20 bin liradan başlıyor.

Hal böyle olunca bu yıl da en ucuz tatilin mekânı yazlıklar ile akraba, arkadaş evleri oldu.

Akraba, arkadaş evinin giderleri de aslına bakılırsa ancak otellerle kıyaslandığında ucuz geliyor. Yoksa o da yol artı evin ortak giderlerine katılımla bütçeleri sarsar hale geldi. Gidiş dönüş, özel araç ya da otobüsle yol masrafı olarak 5 bin lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Köyde ya da küçük şehirlerde evin ortak masrafları çok fazla olmasa da tatil yörelerindeki bu rakam haftalık 10 bin lirayı buluyor.

TÜİK’in geçen yıla yönelik yaptığı Hane Halkı Turizm Araştırması’nda, seyahate çıkış amaçları arasında ilk sırayı yüzde 59,4 ile "yakınları ziyaret” aldı. Yani her 10 kişiden 6’sı tatillerini akraba ve arkadaş evlerinde geçiriyor. İkinci sırada yüzde 31,1 ile "gezi, eğlence, tatil", üçüncü sırada ise yüzde 3,8 ile "sağlık" amacıyla yapılan seyahatler yer aldı.

Seyahate çıkanlar 288 milyon 905 bin geceleme sayısı ile en çok "arkadaş veya akraba evinde" kaldı. İkinci sırada 73 milyon 478 bin geceleme ile "kendi evi" yer alırken, "otel" 34 milyon 588 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.

TUİK’in araştırmasına göre, akraba, arkadaş evinde tatil, otelde tatilin 8,3 katı büyüklüğünde.

Yorumlar