Turizm

Bayram tatlıları nasıl hafifletilebilir?

Türk kültüründe ve mutfağında önemli yeri olan bayram tatlılarını basit değişiklerle hafifletmek mümkün.

Bayram tatlıları nasıl hafifletilebilir?

Bayramda bolca kullanılan şerbetli tatlılar ve şekerli ürünler birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Özellikle Ramazan ayında metabolizmanın yavaşlamasıyla birlikte ağır şerbetli tatlıların fazla şekilde içilmesi, sağlıklı kişileri de en az kronik hastalığı olanlar kadar etkiliyor. Gereğinden fazla şekerli tatlı, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere diyabet gibi birçok sağlık problemine zemin hazırlayabiliyor. 

Hamur tatlılarının 3 beyaz olarak bilinen beyaz un, rafine şeker ve tuzun kullanılmadan da hazırlanabileceğini belirten Bal Gurmesi ve Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, şu bilgileri paylaşıyor:

Beyaz un yerine siyez unu veya karabuğday unu kullanın

“Bayram kültürümüzün önemli bir parçası olan tatlılarımızı, sağlığımızı korumak için hafifletmemiz gerekiyor. Hamur tatlılarında beyaz un yerine daha sağlıklı siyez unu ve karabuğday unu kullanabiliriz.

Tuzu azaltın

"Tuzu mümkün olduğunca azaltmalıyız"

Şeker yerine bal kullanın

"Hamur tatlılarının şerbetinde ise dünyadaki birçok hastalığın sebebi olan rafine şeker yerine ham bal ile hazırlanan şerbetleri tercih etmeliyiz. Ham ve katkısız bal ile hazırlanan tatlı şerbeti vitamin, mineral ve protein bakımından rafine şeker ile hazırlanan şerbete göre daha besleyici ve doğaldır. Bu şekilde hamur tatlılarını hafifletebiliriz. Ham ve katkısız bal keza kazandibi, tavukgöğsü, muhallebi ve keşkül gibi birçok süt tatlısında da gönül rahatlığıyla kullanılabilir.”

Yorumlar