Medya ve Sinema-TV

Ünlü Oyunca Murat Soydan göz yaşları arasında toprağa verildi

Türkiye Sinemasının dev isimlerinden biri daha aramızdan ayrıldı. Salı günü vefat haberi ile sinema dünyasını ve hayranlarını yasa boğan ünlü sinema yıldızı Murat Soydan bugün son yolcuğuna uğurladı.

Ünlü Oyunca Murat Soydan göz yaşları arasında toprağa verildi

Türkiye Sinemasının dev isimlerinden biri daha aramızdan ayrıldı. Salı günü vefat haberi ile sinema dünyasını ve hayranlarını yasa boğan ünlü sinema yıldızı Murat Soydan bugün son yolcuğuna uğurladı. Yeşilçam'ın ünlü oyuncularından Murat Soydan'ın cenazesi, Ataköy 5. Kısım Ömer Duruk Cami'nde öğle namazına müteakip kılınan namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi. Akranalarının yanı sıra sinema dünyasının ünlü isimleri ve hayranları ünlü oyuncuyu son yolduğunda yalnız bırakmadılar.

Rol aldığı çok sayıda filmle Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasına giren oyuncu Murat Soydan, 11 Haziran Salı günü 83 yaşında hayata veda etti.

Soydan'ın vefat haberini kişisel Instagram hesabında duyuran kızı Mehveş Soydan, "Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun." ifadelerini kullandı.

Yeşilçam'ın ünlü oyuncularından Murat Soydan'ın cenazesi, bugün Ataköy 5. Kısım Ömer Duruk Cami'nde öğle namazına müteakip kılınan namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

Eşi Uğurgül Soydan, cenaze öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, üzüntüsünü dile getirerek, "Acımız çok büyük. Muhteşem bir insandı, beyefendi, asil... 43 yıllık eşiyim. Çocuklarımın babası. Çok büyük bir kayıp. Ailemiz başta olmak üzere, Türk milletinin başı sağ olsun." dedi.

Usta oyuncunun bıraktığı güzel eserleriyle anılacağını dile getiren Soydan, "Herkes tarafından çok sevilen ve sayılan bir insandı çünkü o halkını çok seviyordu." ifadesini kullandı.

Kızı Mehveş Soydan da duygularını, "Bütün Türkiye'nin başı sağ olsun. Gurur duyuyorum onun kızı olduğum için. Mekanı cennet olsun. Babamın ismini her zaman yaşatacağız." sözleriyle aktardı.

Sinema Genel Müdürü Birol Güven, Soydan'ın, yaşamına muhteşem filmler sığdırdığına işaret ederek, "Çok değerli bir büyüğümüzü kaybettik, daha önce kaybettiğimiz bütün büyükler gibi. Hepimizin onlara borcu var. Çok güzel hatıralar bıraktılar bize. Müthiş bir kültür oluşturdular hepimiz için." ifadelerini kullandı.

Bugünkü dizi ve filmlerin, Türk sinemasından ilham alınarak ve etkilenerek hazırlandığını vurgulayan Güven, "Bize iyiyi öğrettiler yani kötü karakterlerin bile filmin sonunda iyiye dönüştüğü filmler izlettirdiler. Çok güzel günlerdi. O hatıralarımızla buradayız. Mekanları cennet olsun." şeklinde konuştu.

Oyuncu Nuri Alço ise Yeşilçam'ın arka arkaya kayıplar verdiğini, Murat Soydan'ın da Türk sinemasına çok büyük emeği geçen, çok güzel filmlerde oynayan, kalbi güzel bir insan olduğunu söyledi.

Soydan'ın yaşı dolayısıyla ömrünün son zamanlarında birtakım rahatsızlıklar geçirdiğine işaret eden Alço, "Ailesi tarafından terk edilmeyip, çok güzel bakıldı. Oğlu, kızı, eşi, hiçbir zaman yalnız bırakmadılar kendisini. Bir kolu kırıldı, bacağı kırıldı, bel fıtığı ameliyatı oldu. Hep üst üste geldi bu aksilikler." dedi.

Alço, Soydan ile 50 yıllık dostlukları olduğuna dikkati çekerek, birçok filmde de beraber oynadıklarını vurguladı.

Son zamanlarda da görüşmek istediğini fakat fırsat olmadığını sözlerine ekleyen Alço, "Nurlar içerisinde yatsın. Güzel bir insandı, kaybettik. Türk sineması için gerçekten kayıp." diye konuştu.

Cenazeye Soydan'ın çocukları Mehmet Murat Soydan ve Ali Murat Soydan ile Ahmet Arıman, Gani Rüzgar Şavata ve Teoman Ayık'ın da aralarında bulunduğu sinema ve sanat dünyasından pek çok kişi katıldı.

MURAT SOYDAN KİMDİR? ASIL ADI NEDİR?

Asıl adı Rüçhan Tercan olan sanatçı, 2 Ekim 1940'da İstanbul Üsküdar'da dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu babasının tayini sebebiyle gittikleri Lüleburgaz'da, liseyi ise Edirne'de okudu.

Çocukken sinemaya hayranlık duyan Soydan, babasının gazetelerini ve dayısının kitaplarını satarak elde ettiği parayla sık sık film izlemeye gitti.

Üniversite öğrenimi için İstanbul'a gelen Soydan, İktisadi İlimler Akademisi'nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi. Öğrenciliği sırasında Tekel'de memuriyet de yaptı.

- "Perde" mecmuasının açtığı yarışmada birinci oldu

Soydan, memuriyet yaptığı sırada, arkadaşları sayesinde yönetmen Nişan Hançer ile tanıştı. Hançer'in filmde rol almaya davet ettiği Soydan, üniversite eğitimini tamamlamadığı için teklifi reddetti.

Askerliğini yedek subay olarak yapan ve üniversite eğitimini tamamlayan sanatçı, arkadaşlarının ısrarıyla "Perde" mecmuasının 1966'da açtığı yarışmaya katıldı. İstanbul Radyosunun stajyerlik sınavlarına da hazırlanan Soydan, yarışmada birinci oldu.

Birçok ünlü yıldız gibi Soydan da Yeşilçam'a adım atmadan önce asıl ismini değiştirdi. Usta oyuncu, Perde dergisinin sahibinin önerisiyle Rüçhan Tercan yerine, Murat Soydan adını aldı. Sinemaya Cüneyt Arkın ve Fatma Girik'in de rol aldığı "Kolsuz Kahraman" adlı filmle 1966'da adım atan sanatçı, daha sonra Selda Alkor'la "Ayrılık Olmasaydı" filminde başrol oynadı.

"Dünyanın En Güzel Kadını", "Ayşem", "Yalan Yıllar", "Kahveci Güzeli", "Sana Dönmeyeceğim", "Nisan Yağmuru" ve "Yarın Başka Bir Gündür"ün arasında olduğu birçok filmde başrol oynayan usta oyuncu, kariyeri boyunca 200'e yakın filmde rol aldı.

Murat Soydan, kariyerinin 4. filmi olan "Şeyh Şamil"de, at üzerinde gerçekleştirilen bir çekimde ölüm tehlikesi atlattı.

- Türkan Şoray, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit'le başrolleri paylaştı

Sanatçı, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneğinin başkanlığı üstlendi. 1970'li yılların önemli jönlerinden olan Soydan, birçok filmde Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik ile başrolü paylaştı.

Yeşilçam'da daha çok Türkan Şoray'la rol alan Soydan, 1972'de Şoray'la beraber oynadığı "Zulüm" filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü aldı.

Hollywood'dan da film teklifi alan, fakat yabancı dili olmadığı için teklifleri kabul etmeyen usta oyuncu, sesiyle de dinleyicileri etkiledi. Soydan, 1969'dan 1990'lara kadar da birçok kez sahnelerde şarkı söyledi.

Sinemadan sahneye geçen öncü isimler arasında bulunan Soydan, Maksim ve Çakıl gibi büyük gazinoların değişmez sanatçısı haline geldi. Usta oyuncu, uzun yıllar şarkı söylese de şirketlerle anlaşamadığı için hiçbir zaman plak çıkarmadı.

Yeşilçam'da 1970'li yıllarda yaşanan durgunluk döneminin ardından 1980'li yılların başında yeniden sinemaya dönen sanatçı, "Balayı", "Yaşadıkça" ve "Reis Bey"in de aralarında olduğu önemli filmlerde rol aldı.

Murat Soydan, 1990'lı yıllardan itibaren "155 Polis İmdat", "Marziye", "Acı Hayat" ve "Girdap" ile birçok dizide oynadı.

Sanatçının 1970'te evlendiği ilk eşi Güler Samuray'dan bir, ikinci evliliğini yaptığı Uğur Gül Soydan'dan ise iki çocuğu oldu.


Soydan, 2016 yılında hayatını ve filmlerini konu alan bir kitap da çıkardı.

 

 

Yorumlar