Medya ve Sinema-TV

Media Budgets 2024 araştırmasına göre reklam bütçeleri artcak

Reklamverenlerin çoğu 2024 yılında medya bütçelerini artırmayı düşünüyor.

Media Budgets 2024 araştırmasına göre reklam bütçeleri artcak

Media Budgets 2024 araştırması açıklandı.

Marketing Türliye'nin haberine göre; Reklam ve pazarlama sektörünün global arenadaki en büyük birliği Dünya Reklamverenler Federasyonu (WFA) ve reklam etkinliği ölçümleme şirketi Ebiquity iş birliğinde hazırlanan, yıllık medya yatırımı toplamda 50 milyar doların üzerinde olan küresel markaların liderleriyle yapılan Media Budgets 2024 araştırması açıklandı. Çalışmaya göre reklamverenlerin yüzde 60’ı 2024’te medya bütçelerini artıracağını söylüyor. Üstelik medya bütçelerini artıracağını söyleyen yüzde 60’lık kitlenin yüzde 14’ü bunun hatırı sayılır bir artış olacağını söylüyor. Geçen yıl bu oranın yüzde 29 olduğu düşünüldüğünde, etkili bir artış beklentisi olduğunu söylemek yanlış olmaz…

Söz konusu bütçe artışı, katılımcıların yüzde 74’ünün 2024 medya bütçesi kararlarının ekonomik ortamdan etkileneceğini kabul etmesine rağmen gerçekleşti. Tahmin edileceği üzere artan bütçeden en büyük payı dijital kanallar alacak.

Rapor dijital TV’lerin yüzde 85’i ve dijital video şirketlerinin yüzde 83’ü için bütçe artışına işaret ediyor.

Araştırmanın önemli çıktılarından biri ise katılımcıların neredeyse beşte ikisinin (yüzde 37) medya faaliyetlerinden kaynaklanan CO2 emisyonlarını da ölçmeyi ve azaltmayı umması oluyor.

WFA CEO’su Stephan Loerke, “Medya harcamalarında temkinli bir iyimserlik görülüyor ve tahmin edilebileceği gibi para dijital alana akıyor. Ancak uzun vadeli dijital pazar büyümesini sağlamak için kalite, şeffaflık, sorumluluk, ölçüm ve özellikle sürdürülebilirlik gibi temel sorunları çözmeliyiz” diyor.

 

Yorumlar