Medya ve Sinema-TV

Kırmızı Lale Film Festivali 26 Mayıs'ta başlıyor

Toplam 28 filmin gösterileceği Hollanda'daki festival 26 Mayıs - 4 Haziran tarihleri aralarında düzenlenecek.

Kırmızı Lale Film Festivali 26 Mayısta başlıyor

Hollanda’da bahar aylarının gelenekselleşen sinema etkinliklerinden Kırmızı Lale Film Festivali, 9. kez kapılarını sinemaseverlere açıyor. Kırmızı Lale Film Festivali'nde 18 uzun metraj, 10 kısa metraj film izlenebilecek.

10 gün boyunca Hollanda’nın 5 şehrindeki 6 gösteri alanında gerçekleşen festival kapsamında Hale Soygazi'ye ve Rıza Akın’a yaşam boyu başarı ödülü verilecek.

Açılış filmi Okul Traşı’nın başrol oyuncusu Ekin Koç, tanınmış yönetmen Çağan Irmak festivalin diğer konukları.

Kırmızı Lale Vakfı (KLV) tarafından, Yunus Emre Enstitüsü işbirliği ile düzenlenen 9. Kırmızı Lale Film Festivali’nin programı açıklandı.

26 Mayıs - 4 Haziran tarihleri aralarında düzenlenecek festival ile ilgili bir basın toplantısı düzenlenecek.

Festival hakkında açıklamalarda bulunan Kırmızı Lale Film Festivali Direktörü Mehmet Emin Alkanlar, festival programı ve etkinlikleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler aktararak, festivalin bu yıl uluslararası niteliğe bürüneceğini ve bu kapsamda Türkiye dışında Kazakistan, Özbekistan ve Azerbaycan’dan filmlere yer verileceğini açıkladı.

Bu yıl kısa bir süre önce kaybettiğimiz oyuncu, yazar ve Kırmızı Lale Film Festivali Türkiye temsilcisi Rıza Akın ile sinemanın önemli isimlerinden Hale Soygazi’ye Yaşam Boyu Başarı Ödülü verilecek

Kırmızı Lale Film Festivali’nde Hale Soygazi’nin de oyuncu olarak yer aldığı Maden filmi de bir kez daha seyirci ile buluşacak.

Türkiye’de sinema emekçilerinin sansüre karşı yaptığı ilk ve tek protesto yürüyüşünü konu alan “Düştük Yollara” belgeseli, Hale Soygazi’ye ödülü verilirken gösterilecek. Bu yürüyüşte tüm sinema oyuncuları, yönetmenler, set işçileri yer almış, Soygazi de İstanbul’dan Ankara’ya yapılan yürüyüşün sözcülerinden olmuştu.

Kırmızı Lale Film Festivali’nin önemli destekçilerinden geçen yıl kaybettiğimiz sinema oyuncusu Rıza Akın adına da Yaşam Boyu Başarı Ödülü- verilecek. Ödülü eşi Miho Shimotaahiro’ya takdim edilecek.

Festivalin önemli konuklarından Çağan Irmak’a da Onur ödülü takdim edilecek.

Irmak ile yapılacak Masterclas çalışması öncesinde, yönetmenin Dedemin İnsanları ve Issız Adam filmi gösterilecek. Çağan Irmak’ın Amsterdam ve Rotterdam’da birer Masterclas etkinliği yapılacak.

Kırmızı Lale Film Festivali’nin Nuri Bilge Ceylan, Ferzan Özpetek, Erden Kral gibi önemli konukları olmuştu. Bu yıl da pek çok ünlüyü konuk edecek festivalde, Kırmızı Lale ödülleri de sahiplerini bulacak. Bu yılın ödülleri “En İyi Film” ve “En iyi Yönetmen” dallarında verilecek.

Dokuzuncu festivalin yarışma jürisi Hollanda ve Türkiye’den sinemanın önde gelen isimlerinden oluşuyor.

Önemli sinema ustalarından yönetmen Eddy Terstall’ın başkanlığında, Hollanda’dan kadın yönetmen Meral Uslu ve Türkiye’den İstinye Üniversitesi, İletişim Fakültesi Dekanı Peyami Çelikcan, Hollanda’dan tiyatro ve sinema insanı Şaban Ol, tanınmış dökümanter yönetmeni Jascha de Wilde jüri üyeleri oldular.

Yarışma Filmleri

Bu yıl ön jüri, yarışma filmlerini Mavzer, Anadolu Leoparı, Grev, Kerr, Okul Traşı olarak belirledi.

Kırmızı Lale Film Festivali, Türkiye ve Hollanda’dan çeşitli kurum ve kuruluş tarafından destekleniyor. Hollanda’daki Rotterdam, Maastricht gibi belediyeler festivalin önemli destekcileri arasında yer alıyor. Ayrıca Adana Altın Koza Film Festivali de uzun yıllardır kardeş film festivali olarak desteklerini devam ettiriyor.

6 Salon festival hazır

Filmler bu yıl Amsterdam’daki LAB 111 ve Corendon Cinema ile Rotterdam Lantaren Venster, Eindhoven Nadlab, Maastricht Lumiere ve Schiedam şehrindeki Wenneker Sineması’nda gösterilecek.

Güncel festival bilgileri www.rtff.nl adresinden takip edilebilir…

Yorumlar