Ekonomi

Türkiye en az süt içen ülkeler arasında

Ülkelerin yıllık ortalama süt kullanım miktarları belli olurken, İrlanda’nın yıllık 125 litre süt kullanımıı ile zirveyi elinde bulundurduğu görüldü.

Türkiye en az süt içen ülkeler arasında

Ajans Press, hangi ülkenin ne kadar süt kullandığına yönelik yapılan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in The International Dairy Federation’ın (IDF) sonverilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, en çok süt kullanımının 125 litre ile İrlanda’da olduğu görüldü. Araştırma kişi başına düşen yıllık süt kullanımı baz alınarak hazırlanırken, İrlanda’yı 120 litre ile Finlandiya’nın, 92,6 litre ile de Birleşik Krallık’ın takip ettiği saptandı. Türkiye ise bu listenin sonlarında yer alırken, yıllık ortalama süt kullanımının sadece 17,8 litre olduğu dikkat çekti.

ITS Medya ve Ajans Press’in gerçekleştirdiği medya incelemesinde, konuyla alakalı yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Son bir yıl içerisinde, süt ve süt kullanımıyla alakalı 85 bin 329 haberin yazılı basında yansıma bulduğu görüldü.

Medyaya yansıyan haber başlıkları incelendiğinde, en dikkat çeken ve en çok konuşulan başlığın “okul sütü programı” olduğu görüldü.

Yorumlar