Yaşam

Kenenin ısırdığı arkeolog kurtarılamadı

Erzurum'da kenenin ısırdığı arkeolog Murat Kurt, KKKA tedavisi gördüğü hastanede vefat etti.

Kenenin ısırdığı arkeolog kurtarılamadı

Arkeolog Murat Kurt (52), bir süre önce Bursa'dan geldiği Erzurum'da araştırma yapmak üzere Şenkaya ilçesi Akşar Mahallesi'ndeki bir araziye gitti.

Kurt, arazideki incelemeleri sonrası Oltu ilçesindeki otele döndüğünde kenenin kendisini ısırdığını fark etti.

Eniştesinin yardımıyla keneyi vücudundan çıkardıktan sonra Oltu'da incelemeleri sürdüren Kurt, 3 gün önce rahatsızlanınca Oltu Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Bu hastanedeki ilk müdahale sonrası Erzurum Şehir Hastanesine sevk edilen Kurt, Kırım Kongo Kanamalı Hastalığından (KKKA) tedaviye alındığı yoğun bakım servisindeki yaşam mücadelesini kaybetti.

Kene Isırmasını önlemek için ne yapmalı?Kenenin normal şartlar altında taşıdığı hastalıkla kişiyi enfekte etmesi için tipik olarak 24 saat beslenmesi gerekiyor.

 Murat Kurt'un sosyal medyadan takipçisi olan Emrah Akyol, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kurt'u bir süre önce arkadaşlarıyla Oltu'ya davet ettiklerini söyledi.

Akyol, Kurt'un eniştesi ile kente geldiğini belirterek, "Akşar Mahallesi'nden Oltu'daki otele döndüklerinde üzerindeki keneyi fark ediyor. Eniştesine 'bu keneyi üzerimden at' diyor. Kene, eniştesinin yardımıyla uzaklaştırılıyor ancak 1-2 gün sonra halsizleşiyor." dedi.

Kene ısırdığında ne yapılmalı?Isırarak vücuda yapışan kenelerin erken çıkarılması, hastalığın bulaşma riskini azaltıyor. Kenenin çıkarılamadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor.

 Rahatsızlaşınca Oltu Devlet Hastanesine kaldırılan Kurt'un Erzurum Şehir Hastanesine sevk edildiğini anlatan Aksoy, "Kurt, birkaç gün boyunca burada tedavi gördü ancak maalesef kurtarılamadı." bilgisini paylaştı.

Kene ısırırsa kolonya dökmeyinKene vücuda tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden gerekli önlemler alınarak çıkarmalı.

 

Yorumlar