Efsanevi Maymun Adam görüntülendi iddiası

İddaiya göre bu videonun 25 ve 29. saniyeleri arasında görünen koşan mahluk,  Endonezya'nın Sumatra Adası'nda, yüzyıllardır varlığı iddia edilen Maymun Adam'ı gösteriyor. Görüntü ne kadar gerçektir tartışılır ama efsaneyi bir kez daha gündeme getirmeyi başardı.

İddiayla ilgili haberi Mehmet Can Kıvanç, Milliyet sayfalarına Türkçeleştirdi:

Kimliği belirlenememiş, şüpheli ve gerçekten var olup olmadığı konusunda bir fikir birliğine varılamamış hayvanları araştıran bilim dalına kriptozooloji adı veriliyor. 

Loch Ness Gölü Canavarı, Van Gölü Canavarı, Koca Ayak ve Kar Canavarı Yeti gibi efsanevi yaratıkların da çalışma alanına girdiği bu bilim dalı, gizemli yönüyle birçok kişinin dikkatini çekiyor.

Kriptozoolojinin konusu olacak yeni bir görüntüde ise efsanevi Maymun Adam'ın kayda alındığı iddia ediliyor. Endonezya'nın Sumatra Adası'nda çekildiği söylenen görüntülerde insana benzeyen ve son derece hızlı koşan bir canlı çalılıkların arasına girerek izini kaybettiriyor.

Yaşamını kriptozoolojiye adamış 59 yaşındaki Jonathan Downes, görüntülenen canlının bilim tarafından sınıflandırılmamış bir tür olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Güneydoğu Asya'da maymun ve insan benzeri bir tür canlının gizliden gizliye yaşıyor olabileceğini düşünen Downes'a göre bu canlı yeni bir tür olarak sınıflandırılmalı.

Yıllardır süregelen söylentilere göre Sumatra'nın uzak adalarında Orang Pendek adında kriptid bir canlı türü yaşıyor.

Endonezya dilince 'kısa insan' anlamına gelen Orang Pendek'in 100 yıldan uzun bir süredir görüldüğüne dair anlatılar var.

Downes, Orang Pendek'in var olma ihtimali için yüzde 99 oranını veriyor.

Orang Pendek hakkında çok sayıda bilgiye sahip olduklarını, ayak izlerini kayda aldıklarını ve 2009'da 2 kişinin Orang Pendek gördüğünü belirten Downes, kriptozoolojik temasları inceleyen Centre for Fortean Zoology adlı kurumun da başkanı.

1992 yılında Downes önderliğinde kurulan kurum, kriptozooloji kapsamına giren iddiaları araştırmak için geziler düzenliyor.

Orangutan familyasına ait dördüncü bir türün de var olduğuna inanan Downes, birkaç yüzyıl kadar önce Sumatra'da bir deprem meydana geldiğini ve bu sebeple Orang Pendek'in hızlıca evrim geçirerek yürüme kabiliyeti kazanmış olabileceğini düşünüyor.

Downes ve ekibi, YouTube'daki CFZtv kanalında yayınladıkları 'On The Track' adlı programda düzenledikleri gezilerde buldukları kanıtları izleyicilerle paylaşıyor.

Videoyu Sitene Ekle

<iframe src="https://www.mistikalem.com/video-embed/7293" width="640" height="360" frameborder="0"></iframe>

Mehmet Ali Bulut'tan geleceği görmenin sırları

Ezoterizm konusunda Türkiye'nin en yetkin isimlerinden Mehmet Ali Bulut, Havvanur İncekara ile Mistikalem programına konuk oldu.

Yazar Mehmet Ali Bulut Ahirette 45 Gün kitabını anlattı

Mehmet Ali Bulut'un Hayat Yayınları'ndan çıkan yeni eseri Ahirette 45 Gün oldukça farklı bir gerçek hikaye... Yazar bu videoda kitabının öyküsünü anlatıyor:

İşte Pentagon'un yayınladığı UFO görüntüleri

UFO nedir? UFO ingilizce tanımlanamayan uçan cisim anlamına gelen Unidentified Flying Object ifadesinin kısaltılmış halidir. Ve bu güntüler gerçekten tanımlanamayan uçan nesneler.

Ay'da UFO olduğu iddia edilen 3 cisim iddiası

Ay yörüngesinde gezen ve UFO olduğu iddia edilen cisimlerin sahte mi, gerçek mi olduğu tartışılıyor.

Ağrı Dağındaki 'Nuh'un Gemisi'nin 3D görüntüleri

Gerçekten Nuh'un Gemisi midir tartışılır ama 3 boyutlu görüntüler Ağrı Dağında bir gemi şekli olduğunu gösteriyor.

Ay'ın karanlık yüzeyinde UFO görüldü!

Ay'dan ilginç görüntüler geldi.