Kültür Sanat

Ortak Yapım Projesi'nden destek alacak 10 eser seçildi

Ortak Yapım projesi kapsamında seçilen oyunlar belirlendi. Proje kapsamında BKM, DasDas, ENKA Sanat, İKSV ve Zorlu PSM ikişer oyunun yapımcılığını üstlenecek.

Ortak Yapım Projesinden destek alacak 10 eser seçildi

BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM’nin,  Tiyatro alanında yeni oyun üretimine destek sağlamak amacıyla Haziran ayında hayata geçirdiği Ortak Yapım Projesinin sonuçlarını 27 Ekim Salı günü Zorlu PSM Sky Lounge’da gerçekleşen basın toplantısıyla açıkladı.

10 yeni yapımın ülkemiz tiyatrosuna kazandırılmasını amaçlayan Ortak Yapım projesi kapsamında desteklenecek oyun metinlerinden beşinin yazarı projenin seçici kurulu tarafından belirlenirken, diğer beş metin için açık çağrı yapıldı. Açık çağrıya toplam 786 proje başvurdu. Başvuru ve değerlendirme sürecinin ardından destek almaya hak kazanan oyunlar seçici kurul tarafından belirlendi.

Desteklenecek Oyunlar

Ön Değerlendirme Kurulu ile Tiyatro Sanatçısı Demet Akbağ, Zorlu PSM Programlama Yöneticisi Duygu Bayram, Tiyatro Sanatçısı Mert Fırat, Dramaturg Beliz Güçbilmez, Tiyatro Eleştirmeni, Akademisyen, Yazar Dikmen Gürün, ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu, Tiyatro Sanatçısı Tilbe Saran ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz’dan oluşan Seçici Kurul, açık çağrıya gelen başvurular arasından, Ortak Yapım projesi kapsamında desteklenecek oyunlara oy çokluğuyla karar verdi. Proje kapsamında Ceyda Aşar’ın “Oysa, Maviydi Gök Bu Sabah”, Gökhan Erarslan’ın “Nuh'un Gemisini Aramak”, Şamil Yılmaz’ın “Haset”, Ülkü Oktay’ın “Fikri'nin Vişne Bahçesi” ve Zeynep Kaçar’ın “Şirket” isimli oyunları desteğe değer bulundu. Oyun yazarlarına 7500 TL tutarında destek verilecek.

Seçici Kurul tarafından belirlenen beş oyun yazarı beş yeni metin kaleme aldı

Seçilen beş oyuna ek olarak, Seçici Kurul tarafından belirlenen beş oyun yazarı da proje kapsamında sahnelenecek oyunlarının yazımını tamamladı. Ortak Yapım projesi için Ahmet Sami Özbudak “Şimdi Gerçek Bir Şey” isimli oyunu, Ceren Ercan “Beni Sakın Yumruklardan” isimli oyunu, Ebru Nihan Celkan “Bir İhtimal Daha Var” isimli oyunu, Firuze Engin “Kusursuz Çiftin Harikulade Serüvenleri ” isimli oyunu ve Yeşim Özsoy “Kum Zambakları ve Mümkün Dünyalar” isimli oyunu kaleme aldı.

Her kurum ikişer oyunun yapımcılığını üstlenecek

Proje kapsamında BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM tarafından sahiplenilecek oyunlar da belirlendi. BKM Ahmet Sami Özbudak’ın “Şimdi Gerçek Bir Şey” ve Zeynep Kaçar’ın “Şirket” isimli oyunlarının; DasDas Ebru Nihan Celkan’ın “Bir İhtimal Daha Var” ve Ceyda Aşar’ın “Oysa, Maviydi Gök Bu Sabah” isimli oyunlarının; ENKA Sanat Firuze Engin’in “Kusursuz Çiftin Harikulade Serüvenleri” ve Gökhan Erarslan’ın “Nuh'un Gemisini Aramak” isimli oyunlarının; İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Ceren Ercan’ın “Beni Sakın Yumruklardan” ve Şamil Yılmaz’ın “Haset” isimli oyunlarının ve Zorlu PSM Yeşim Özsoy’un “Kum Zambakları ve Mümkün Dünyalar” ve Ülkü Oktay’ın “Fikri'nin Vişne Bahçesi” oyunlarının yapımcılığını üstlenecek. Oyunları sahneleyecek yönetmen ve oyuncu/topluluklar, yapımcılığı üstlenen kurum tarafından seçilecek. Oyunun prömiyeri de 2021 yılı içinde yapımcılığı üstlenen kurum tarafından belirlenen bir sahnede yapılacak

Ortak Yapım projesine imza atan kurumlar, projeyle ilgili açıklamalarda bulundu

Zümrüt Arol Bekçe: Her adım hepimiz için heyecan verici oldu. 

Ortak Yapım projesinin basın toplantısında konuşan BKM CEO’su Zümrüt Arol Bekçe “Ortak Yapım’ın çok moralli bir proje olduğunu düşünüyorum. Fikrin çıktığı andan bugüne kadar bu projede emek konulan her adım hepimiz için heyecan verici oldu. Son 8 ayı düşünürseniz, dünyanın içinden geçtiği belirsiz ve zorlu sürecin yanı sıra kültür, sanat ve eğlence sektörünün aldığı darbe hepimizi çok aşağıya çekti. Sadece Türkiye’de de değil, tüm dünyada tiyatroların, sahnelerin, sinemaların kapanması, buna mukabil kalan her şeyin açık olması oldukça zorlayıcıydı. Ama böyle bir durumun varlığı ile pes etmek yerine bizler sanata ve önümüzdeki yıl her şeyin düzeleceğine olan inancımızla bu projeye ve kurumlar olarak kendi projelerimize sarıldık ve hayattan kopmayarak üretmeye devam ettik. Sağlıkla ve eskisinden çok daha büyük bir coşku ile yeniden salonların dolacağı günleri bekliyoruz.” dedi.

Mert Fırat: Umudu büyütmenin değerli olduğuna inanıyoruz.

DasDas Kurucu Ortağı Mert Fırat, “İçinden geçtiğimiz bu süreçte, kültür sanat dünyasının önemli değerleriyle “Ortak Yapım” projesinde bir araya gelmekten mutluluk ve heyecan duyuyoruz. İlki gerçekleşen bu projeyle tiyatromuza yeni metinler kazandırmanın, üretimlerimizi zor koşullar içinde olsak da devam ettirmenin ve umudu büyütmenin değerli olduğuna inanıyoruz. Heyecanımızı paylaşacak tüm yazar dostlarımıza şimdiden teşekkür ederiz. Mart ayından beri gerek dünyada gerek Türkiye’de çeşitli sanat disiplinleriyle dertlerimiz bağlamında buluştuk, destekleştik ve alanlarımıza dair çözümleri birlikte geliştirdik. Yeni sezonda da alanımıza yeni soluk olarak gördüğümüz "Ortak Yapım” umarız DasDas olarak bir parçası olduğumuz seyircimize ve tiyatromuza ilham olacaktır.” dedi.

Murat Ovalı:  Sanatın birleştirici gücüne  her zamankinden daha fazla ihtiyaç var

ENKA Sanat Koordinatörü Murat Ovalı, “Tiyatromuza kalıcı yeni eserler kazandırmasını hedeflediğimiz Ortak Yapım projesi ile Türk tiyatrosu için alışılagelmişin dışında bir kültürel dayanışma örneği çizdiğimize inanıyoruz. Ortak Yapım projesi ile attığımız bu adım, günün şartlarına uygun geçici, anlık bir çözüm değil. Çünkü toplumun, sanatın birleştirici gücüne ve sürekliliğine her zamankinden daha fazla ihtiyacı var.Bu noktada biz de ENKA Sanat olarak, kültür-sanatın toplumsal faydasını ön plana çıkartmak için üzerimize düşen etkin desteği vermeye devam edeceğiz. Proje ile prodüksiyonunu üstlendiğimiz Firuze Engin’in “Kusursuz Çiftin Harikulade Serüvenleri” ile Gökhan Eraslan’ın “Nuh’un Gemisini Aramak” isimli tiyatro oyunlarını, 2021 yılında sahnelerimizde ağırlayacak olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Yeşim Gürer Oymak: Ortak Yapım projesi, çok yoğun ilgi gördü

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak “Sanat kurumları, sanatçılar ve bu alandaki tüm paydaşlar zor bir dönemden geçiyor. Tiyatro alanı da pandemi sürecinden en çok etkilenen alanların başında geliyor. Bu olağanüstü dönemi hep birlikte, güçlü bir şekilde atlatabilmek için elimizdeki en önemli araçlardan biri “dayanışma”ydı. Bu dayanışma ruhuyla doğan Ortak Yapım projesi, çok yoğun ilgi gördü. İki buçuk aylık kapsamlı bir değerlendirme çalışmasının ardından Seçici Kurul oy çokluğuyla 786 başvuru arasından kazanan eserleri belirledi. Proje kapsamında sahnelenecek tüm oyunlar için şimdiden büyük heyecan duyuyoruz. Ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu olağanüstü koşullar altında, bu güçlü birlikteliğin parçası olmaktan çok mutluyuz.” dedi.

Murat Abbas:  Dilerim ki bu  endüstrimize ve tüm sektörlere örnek olur

Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas, “Tüm paydaşların, daha farklı bir kültür sanat deneyimi için iş yapış biçimlerini gözden geçirmeleri gerektiğine inanıyorum. Herkesin düşünce yapısını değiştirmesi gerektiği bir dönemdeyiz. Sanatçısından oyuncusuna, menajerinden mekanına beraber adapte olmamız gerekiyor. Tiyatro ekosisteminin sürdürülebilirliğini sağlamak demek hem üretimi desteklemek hem de birbirimizi destelemek demek. Dolayısıyla Türkiye’deki tiyatro tarihinde böylesine güçlü kurumların bir araya gelmesi gerçekten bir ilk. Bu proje, pek çok oyun yazarı, yönetmen ve oyuncuya mesleklerini icra edebilmeleri için fırsat sunmuş olacak. Sahneye konacak eserler için şimdiden büyük heyecan duyuyorum ve dilerim ki bu ortak hareketimiz endüstrimize ve tüm sektörlere örnek olur.” dedi.

Yorumlar