Dünya

Yeni Zelanda'da sigara satışı ilginç bir kanunla yasaklandı

Yeni Zelanda, 14 yaşının altında olanların şimdiden itibaren her yıl bir yaş artacak şekilde sigara almasını tamamen yasaklayacak yasa çıkarıldı.

Yeni Zelandada sigara satışı ilginç bir kanunla yasaklandı

Kanuna göre Yeni Zelanda'da 2009 ve sonrasında doğanlara hiçbir zaman sigara satılmayacak

Yeni Zelanda Sağlık Bakanı Yardımcısı Ayesha Verrall,  "Sigara içme oranları doğru yönde ilerlerken, hedefimize ulaşmak için daha fazlasını, daha hızlı yapmamız gerekiyor. Sigarada vergi artırımının fayda sağlamadı. Bu insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olmuyor,  yalnızca alışkanlıktan kurtulmak için mücadele eden sigara içenleri cezalandırıyor. Gençlerin sigaraya asla başlamamasını sağlamak istiyoruz, bu nedenle yeni genç gruplara tütsülenmiş tütün ürünleri satmayı veya tedarik etmeyi suç haline getireceğiz. Yasa yürürlüğe girdiğinde 14 yaşında olan kişiler hiçbir zaman yasal olarak tütün satın alamayacak" dedi.

Yeni kanuna göre 1 Ocak 2009 ve sonrasında doğan kimseye hiçbir zaman sigara satılmayacak ve ayrıca sigara kontrolleri artacak.

Sigarayı market ve süpermarketlerden kaldırmak için sigara satışı yapılan yerlerin sayısı kısıtlanacak ve sigara satan işletme sayısı halihazırda 8 binken bu rakam 500'ün altına inecek.

Yorumlar