Savaş Çevik’in Çizgi Ötesi hat sergisinden seçmeler

Günümüz hattatlarından Savaş Çevik’in ‘’Çizgi Ötesi’’ hat sergisi 23 Mart Cumartesi günü Nevmekan Sahil Galeri’de açıldı. Üsküdar Belediyesi'nin kültür sanat etkinlikleri çerçevesindeki sergi, 11 Nisan'a kadar açık.

Savaş Çevik’in Çizgi Ötesi hat sergisinden seçmeler
Hattat Savaş Çevik'in son dönem eserlerinden oluşan "Çizgi Ötesi" adlı hüsnühat sergisi sanatseverlerle buluştu. Nevmekan Sahil Galeri'deki sergi Sergi, 11 Nisan'a kadar gezilebilecek.
124
Savaş Çevik’in Çizgi Ötesi hat sergisinden seçmeler
Hattat Savaş Çevik kimdir?

Savaş Çevik, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’nden yüksek lisans diplomasını aldığı yılda(1976), hocası Prof. Emin Barın’ın asistanı olarak aynı bölümde öğretim görevine başladı. 1987’de Yard. Doçent olarak “Yazı Tasarımı” dalında ihtisaslaştı. Hat Sanatı’yla ilgili çalışmalarına 1974 yılında; son yüzyılın ünlü hattatları olan Kemal Batanay’dan rik’a ve tâlîk, Hâmit Aytaç’tan sülüs ve nesih yazılarını meşk ederek başlamıştır. Her iki hattatın vefatlarına kadar, onlardan hat öğrenimini sürdürdü. Sonraları, hattat Prof. Ali Alparslan’dan dîvânî ve celî dîvânî yazılarını meşk etti. Bu arada hocası Prof. Emin Barın’dan kûfî yazı dersleri aldı. Hat uzmanı Prof. Uğur Derman’la sıkça görüşerek Hat Sanatı hakkında bilgi ve görgüsünü arttırdı. 1986’da İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA)’nin düzenlediği Uluslararası Hâmit Aytaç Hat Yarışması’nda birincilik ve iki mansiyon aldı. Ayrıca, hat ve grafik konularında yurtiçi ve yurtdışında otuz kadar değişik ödülü, Türkiye’de ve diğer ülkelerdeki çeşitli koleksiyonlarda, levha, hilye, tuğra, câmi yazısı, ferman vb. formlarda çeşitli eserleri bulunmaktadır. Sanat çalışmalarının yanı sıra üniversite öğretim üyeliği görevini de sürdüren Çevik’in, Latin Yazısı ve kaligrafi alanlarında da eserleri vardır. Bu konuda yerli ve yabancı birçok devlet başkanına ve idarecilere verilen berat, hediye, diploma, belge gibi kaligrafik çalışmaları da önemli yer tutmaktadır. Klasik hat çalışmalarıyla birlikte kendine özgü modern uygulamalar da geliştiren Savaş Çevik’in, ayrıca, teorik bilgilendirmeler, yayınlar, hat kursları, jüri üyelikleri, yazı ve imza bilirkişiliği gibi görevleri vardır. 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’nden emekli olan Savaş Çevik, Haliç Üniversitesi bünyesinde kuruluş çalışmalarını gerçekleştirdiği Grafik Bölümü’nde 2004- 2021 yılları arasında öğretim üyeliği yapmıştır. 2009-2019 yılları arasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait kurs merkezinde (İSMEK) danışman ve Hüsn-i Hat Zümre Başkanlığı görevinde bulunmuş ve ‘Temel Sanat Eğitimi’ dersleri vermiştir. 2015 yılından beri Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde ‘Kaligrafi’ dersleri veren Çevik, bugüne kadar çeşitli ülkelerde 23 kişisel hat sergisi gerçekleştirmiş, ayrıca 116 karma sergiye katılmıştır.

Klasik ve kreatif olarak iki yolda hat çalışmalarını sürdüren Çevik, ilk muhakkak-reyhânî hilyeyi yazmış, bilinen klasik hat formları dışında ters müsennâ, müselsel makılî, dairevî makılî gibi farklı hat istif biçimlerini gerçekleştirmiştir. Halen Üsküdar’daki atölyesinde hat çalışmalarına devam etmektedir.
224
Savaş Çevik’in Çizgi Ötesi hat sergisinden seçmeler
Hattat Savaş Çevik'in son dönem eserlerinden oluşan "Çizgi Ötesi" adlı hüsnühat sergisi sanatseverlerle buluştu. Nevmekan Sahil Galeri'deki sergi Sergi, 11 Nisan'a kadar gezilebilecek.
324