Aydınoğlu Mehmet Bey'in kız kardeşi Selçuk Hatun'un türbesi bulundu

Aydın'ın Nazilli ilçesindeki Yeşil Türbe'nin Aydınoğulları Beyliği'nin kurucusu Mehmet Bey'n kız kardeşi Selçuk Hatun'un türbesi olduğu tespit edildi.

Aydınoğlu Mehmet Beyin kız kardeşi Selçuk Hatunun türbesi bulundu
Aydın'da Türk-İslam dönemine ait eserlerin tespiti için yürütülen çalışma kapsamında Aydınoğulları Beyliği'nin kurucusu ve ilk beyi Mehmet Bey'in kız kardeşi Selçuk Hatun'un türbesi tespit edildi.
14
Aydınoğlu Mehmet Beyin kız kardeşi Selçuk Hatunun türbesi bulundu
Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ile Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Nuri Kılavuz, Nazilli ilçesi Esenköy Mahallesi'nde "yeşil türbe" olarak bilinen türbede inceleme yaptı. 14. yüzyılda yaşayan Selçuk Hatun'a ait olduğu belirlenen türbeye tabela yerleştirilmesinin ardından gazetecilere açıklama yapan İl Kültür Turizm Müdürü Umut Tuncer, kentte Türk-İslam tarihi araştırma çalışmalarının ilk meyvesinin türbenin tespitiyle alındığını ifade etti.
24
Aydınoğlu Mehmet Beyin kız kardeşi Selçuk Hatunun türbesi bulundu
Tuncer, "Bölgede kime ait olduğu bilinmemesine rağmen uzun süredir korunan, bugüne kadar sağlam şekilde gelen türbenin kimliklendirme çalışması tamamlanmış oldu" dedi. Prof. Dr. Bülent Nuri Kılavuz ise arazi çalışmalarının arşiv çalışmalarıyla desteklendiğini, bulunan materyallerin farklı kaynaklardan teyit edildiğini belirterek türbenin Selçuk Hatun'a ait olduğunu tarihi belgelerin de desteklediğini ifade etti.
34