Eyüp Sultan'ın Bitlisteki kardeşi

İstanbul Eyüp'te gömülü olduğuna inanılan Sahabe Ebu Eyyüp El Ensari'nin (Eyüp Sultan) kardeşi olduğu rivayet edilen Feyzullah El Ensari'nin Bitlis'teki türbesinin restorasyonu tamamlandı.

Eyüp Sultanın Bitlisteki kardeşi
İslam ordularının 639 yılında Doğu Roma İmparatorluğu egemenliği altında bulunan Bitlis'i fethi sırasında şehit düştüğü rivayet edilen Feyzullah El Ensari'nin defnedildiğine inanılan türbe, restorasyonu tamamlanarak ziyarete açıldı.

17
Eyüp Sultanın Bitlisteki kardeşi
Ziyaret esnasında gazetecilere açıklamada bulunan Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, kentte göreve başladığı ilk gün büyük bir heyecanla bu türbeyi ziyaret ettiğini anımsattı.
27
Eyüp Sultanın Bitlisteki kardeşi
Türbede daha önce bakım ve restorasyon yapılmamasından dolayı üzüntü duyduğunu dile getiren Ustaoğlu, şöyle konuştu: "Yıllardır restorasyon bekleyen bir türbeydi. Bir süre önce restorasyonu bitirip kente yakışan bir türbe olması için talimatımızı vermiştik. Ön önemlisi Hz. Peygamber'in dizinin dibinde yetişen bir sahabenin türbesidir. Bugün burada ilk cuma namazını kılarak açılışını yaptık. Çok mutlu olduk. Her misafirim geldiğinde burayı gezdirmek istiyordum. Açıkçası da biraz mahcubiyet yaşıyordum. Ama bugün hep birlikte cami ve türbe açılışı yaparak büyük bir huzur yaşadık. Burayı milletimizin ziyaretine açtık. İnanç ve kültür turizmi bakımından ilimiz açısında çok önemli bir mekan. İlk günden beri sürekli vurguladığım Bitlis medeniyet ve alimler şehridir. Vadideki güzel şehir yüz yıllardır İslama sancaktarlık yapmıştır. Çok kıymetli şahsiyetleri bünyesinde barındırıyor."

Kentin onlarca tarihi eseri bünyesinde barındırdığını anlatan Ustaoğlu, "Kadim şehir tarihi kimliğine kavuşuyor" sloganıyla yolla çıkarak çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Ustaoğlu, "Belediye, Valilik ve Vakıflar Bölge Müdürülüğü olarak bu tarihi eserleri yeni kuşaklara aktarmak için çalışmalar yürütüyoruz. Her bir sokağı adeta tarihe şahitlik ediyor. Kentte 28 tarihi cami var. Bunların birçoğunun restorasyonu bitti bazılarının da restorasyonları yapılıyor. Kadim şehir geçmişine uygun tarihine yakışır güzel hizmetlere layıktır. Hep birlikte bunu gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

Ustaoğlu, daha sonra cami çıkışında belediye tarafından hazırlanan aşureleri vatandaşlara dağıttı.

Ahmet Okur - AA
37