Van'da güzel fotoğraf çekmenin püf noktaları

Fotoğraf sektörünün önde gelen markalarından Canon, yaz aylarının sıcaklarından kaçan fotoğraf tutkunlarına, Türkiye'nin doğusundaki güzellikleri keşfetmeyi öneriyor.

Vanda güzel fotoğraf çekmenin püf noktaları
Tarihi ve kendine has kültürel dokusu ile görenleri hayran bırakan Van ve Doğubayazıt, fotoğraf arşivini zenginleştirmek isteyen gezgin fotoğrafçıları beklediğini belirten Canon, mistik keşfe çıkacak maceraperest fotoğrafçılarla çekimlerinde dikkat etmeleri gereken püf noktaları paylaştı.


Van Gölü'nden Akdamar Adası'na, meşhur Van kahvaltısından Muradiye şelalesine ve Bend-i Mahi çayına kadar deneyimlenebilecek her köşesiyle insanı büyüleyen Van'da fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları bulunuyor.


Canon, fotoğraf tutkunlarının yanlarına doğal ışık ortamında şelale ve çay gibi yüksek hızda akan su kütlelerini çekerken odaklanma hızı yüksek bir fotoğraf makinesi bulundurmalarını öneriyor ve 0.05 ile dünyanın en hızlı odaklanabilen, saniyede 8 kare fotoğraf çekebilen fotoğraf makinesi EOS R'nin aynı zamanda 30.3 megapiksel çözünürlüğü ile de cam gibi net kareler sunduğunu belirtiyor.İşte Canon'un Van'a özel tavsiyeleri
16
Vanda güzel fotoğraf çekmenin püf noktaları
Van Kalesi'nden gün batımının tüm renklerini yakalayabilirsiniz: Van'a kadar gidilmişken Van Kalesi'ni görmeden olmaz diyenleri de muhteşem bir gün batımı keyfi bekliyor. Gün batımını fotoğraflamaktan vazgeçemeyenlerin burada enstantaneyi iyi ayarlamaları gerekiyor. Bunun yanı sıra güneş tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde battığı için gökyüzündeki değişen renkleri yakalayabilmek yine EOS R gibi yüksek hızda ve düşük ışıkta yüksek kalitede kareler sunan bir fotoğraf makinesinin uzmanlık alanına giriyor. Ayrıca çekimler sırasında Van Kalesi'nin yüksek hızdaki rüzgarına da karşı koymak ve makinenin titreşimini mümkün olduğunca azaltmak da büyük önem taşıyor. Eğer video çekiyorsanız da EOS R'ın 5 yönlü titreşim engelleyicisi rüzgar darbelerinin görüntü üzerindeki negatif etkisini minimuma indiriyor.
26
Vanda güzel fotoğraf çekmenin püf noktaları
Van gezi turlarında fotoğraf severlerin uğrak yerleri arasında Doğubayazıt da yer alıyor. Heybeti ve güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakan Türkiye'nin en büyük dağı Ağrı, hem gezginleri hem de fotoğrafa gönül verenleri kucaklıyor. Yine bu bölgeye yakınlığı ile bilinen İshak Paşa Sarayı da mutlaka ziyaret edilmesi gereken lokasyonların başında geliyor. Topkapı Sarayı'ndan sonra Osmanlı mimarisinin seçkin ve ünlü eserlerinden biri olan ve yapımı 100 yıl süren İshak Paşa Sarayı, etrafındaki kuş bakışı manzarası ve ince mimari detayları ile fotoğraf kareleri için bol kadraj alternatifleri sunuyor. Osmanlı, Selçuklu ve Fars mimari tarzlarından esintiler içeren bu kadim saray, yolu buralara düşen her fotoğrafçının arşivinde bulunmasını isteyeceği bir eser olarak öne çıkıyor.
36