nigde

Yaşam

Niğde'de dinozor fosili bulduğunu sandı

Türkiye'de dinozor fosili bulmak neredeyse imkansız olmasına rağmen Niğdeli bir vatandaş izlediği belgesellerinde etkisi ile dizonor fosili bulduğunu sandı. Peki ne buldu? Türkiye'de dinozor fosili neden yok?

Yurt

Hasan Dağı'nda volkanik hareketlilik

En son 10 bin yıl önce lav püskürten Hasan Dağı volkanı, yaşanan son depremlerden sonra harekete geçti,

Yurt

Niğde'nin Bor ilçesinde deprem: Büyüklüğü 5,1

Niğde'de 5,1 büyüklüğündeki depremde 17'si ağır olmak üzere 143 ev hasar gördü.

Yaşam

Lise öğrencisi talaştan tuğla üretti

Niğde'de lise öğrencisi, talaş ile alçıyı karıştırarak, inşaatlarda yapı malzemesi olarak kullanılabilecek hafif ve daha ekonomik tuğla üretti.

Yaşam

Almanya'dan Niğde'deki köye yerleşti

Almanya'da yaşayan Oral Akköse, doğaya duyduğu özlemle Niğde'de Aladağlar Milli Parkı eteğindeki bir köye yerleşerek, hem şehir hayatından uzak doğal bir hayat sürdürüyor hem de bölgenin tanıtımına katkı...

Ekonomi

Niğde'de 8 yerli cins patates geliştirildi

Niğde'de, patates tohumunda dışa bağımlılığa son vermek için sürdürülen çalışmalar başarıyla sonuçlandı. 13 yıllık çalışma sonunda geliştirilen 8 çeşit yerli patates tescillendi.

Ekonomi

Niğde'de mor patates yetiştirildi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ile özel sektör iş birliğinde "mor" patates çeşidi geliştirildi.

Kültür Sanat

Kapadokya'nın bin yıllık bakire sarışın mumyası

Niğde Müzesi'nde sergilenen ve yaklaşık bin yıllık olduğu değerlendirilen "Sarışın Rahibe" ile 4 çocuk mumyası yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Yaşam

Bir elmadan kaç metre kabuk soyulabilir?

Türkiye'nin önemli elma üretim merkezlerinden Niğde'de üretici Zeki Şener, eliyle bir elmanın kabuğunu hiç koparmadan 5 metre 10 santimetre uzunluğunda soydu.

Yurt

Niğde Belediye Başkanı istifa etti

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, görevinden istifa ettiğini açıkladı ve helallik istedi.