d-vitamini

Sağlık

İdeal D vitamini seviyesi nedir? D vitamini alımı nasıl olmalıdır?

Kemik sağlığından bağışıklık sistemine kadar birçok vücut fonksiyonu için hayati önem taşıyan D vitamini hakkında bilinmesi gereken önemli uyarılar.

Sağlık

Uykusuzluk sorunu olanların ilk yapacağı iş

D vitamini ve uyku arasındaki ilişkiye yönelik çalışmaların son dönemde artı. Araştırmalara göre; uykusuzluk şikayeti çekenlerin doktora gitmeden önce yapılacak ilk işlerden biri, güneşten faydalanıp 10-15 dakika...

Sağlık

D vitamini takviyesinin sağlıklı insanlara faydası yok

Kemik hastalığı veya D vitamini yetersizliği olmayan orta yaşlı veya daha yaşlı sağlıklı bireylerin yüksek dozda D vitamini almasının kemikleri koruma konusunda fayda sağlamadığı kanıtlandı.

Sağlık

Sağlık Bakanlığı'ndan hamilelere'Demir ve D vitamini desteği

Sağlık Bakanlığı gebelere 'Demir ve D vitamini' desteği verecek

Sağlık

Güneşten yararlanma rehberi ve hassas tenliler için Domates Kürü

D Vitamini eksikliği söz konusu olduğunda karşılaşılabilecek riskleri açıklayan Dr. Ümit Aktaş'tan güneşten faydalanmak için 4 öneri sunuyor.

Sağlık

Her doğal besin herkes için faydalı mı?

Kefir, keten tohumu, susam, D vitamini, zerdeçal, hep ‘mucize’ olarak adlandırılır. Peki kime göre faydalı, kime göre zararlı?

bilimsel

Yüksek D vitamini kanser riskini azaltıyor

D vitamini düzeyi yüksek olan kişilerin kalın bağırsak kanserine yakalanma oranın daha düşük olduğu tespit edildi.

Sağlık

AVM'ler D vitamini alımını engelliyor

Son yıllarda D vitamini eksikliği olanlar artıyor. Bunun nedenini, AVM'lerin ışıltılı cazibesine kapılıp insanların hafta sonlarını bile kapalı mekânlarda geçirmesi.

Sağlık

D vitamini eksikliğinin zararları

D vitamini vücuttaki en önemli minerallerden. Bağışıklık sistemini ve kemikleri güçlendiren D vitamininin eksikliği, ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Sağlık

Kısırlığa karşı ton balığı ve yumurta sarısı

D vitaminini güneşten alabileceğimiz gibi ton balığı, uskumru, karides, yumurta sarısı, karaciğer, süt ve süt ürünleri, tahıl gibi ürünlerde de bulabiliriz

Sağlık

Çocukların boyunu uzatan 10 besin

İşte boy uzatan besinler...