Teknoloji

Facebook şirketi adını Meta olarak değiştirdi

Dünya devi teknoloji şirketinin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook’un adının Meta olarak değiştirildiğini açıkladı.

Facebook şirketi adını Meta olarak değiştirdi

Facebook isim değişikliği yaparak "Meta" adını aldı.

Sosyal medya platformu yanında sanal gerçeklik ve oyun alanlarında da çalışamalarını sürdüren şirket, artık Meta Platform adını taşıyacak.

Meta Platform çatısı altındaki; Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi platformların ismi aynı kalırken, yalnızca ana şirketin ismi değişecek.

1 Aralık'tan itibaren borsada yeni ismiyle yer alacak şirket, Kalforniya'daki Menlo Park'taki yönetim binasından Facebook'un simgesi yukarı kalkan baş parmak işaretini mavi sonsuzluk şekliyle değiştirdi.

Mark Zuckerberg; "Yeni isimle şirket, yalnızca sosyal medya ile anılmak yerine "metaverse" yani gerçeğe yakın sanal dünya amacıyla anılacak. Facebook markamız ürünümüzle iç içe. O nedenle yaptığımız ve yapacağımız her şeyi temsil etmesi mümkün değildi"

Metaverse nedir?

Metaverse; üretilen nesne anlamına gelen Meta ile evren anlamına universe kelimelerinin bileşminden türetilen bir isim. 'Metaverse' kelimesinden gelen Facebook'un yeni adı Meta, 'normalin ötesinde olan' anlamına geliyor. Verse ise 'evren' anlamında kullanılan 'universe'ten geliyor. Şirket metaverse'yi gerçeğe yakın sanal dünya olarak tanımlıyor.

Sanal gerçeklik teknolojisinin geliştirilmiş hali olarak görülen metaverse, kurgusal evren olarak da tarif ediliyor.

Metaverse'te insanların alışveriş yapabileceği, hizmetlere abone olabileceği, iş arkadaşlarıyla birlikte çalışabileceği, oyun oynayabileceği ve hatta çevresindeki görüntüyü kişisel zevklerine ve gereksinimlerine göre özelleştirebileceği paylaşılan 3D sanal bir ortam sunuluyor. Metaverse, insanın dijital alandan ziyade dijital dünyanın içine girmesine izin veriyor.

Örneğin, kullanıcılar kendilerini bir hologram şeklinde başka yerlere yansıtabiliyor. Metaverse, kişinin sadece bakmak yerine içine girebildiği somutlaştırılmış bir internet gibi hayal edilebileceği belirtiliyor.

Gerçeğe dayalı olacak metaverse'in, önceden oluşturulmuş sanal dünyalardaki karikatürize avatarların aksine kullanıcıların gerçek fiziksel çevrelerini dijitalleştirerek, birbirleriyle gerçek insan görüntüleriyle etkileşime girebilmelerine imkan sağlayacağı kaydediliyor.

Metaverse kavramının The Matrix, Pokemon Go, Minority Report, Ralph Breaks The Internet, Black Mirror gibi sayısız film ile video oyununda tasvir edildi. Facebook yöneticileri, metaverse'i insanların oyun oynarken ya da araştırma yaparken birlikteymiş gibi hissedebilecekleri bir ortam olarak tanımlıyor.

Yorumlar